China Daily / Shamim Ashraf

Hong Kong’u bir küresel finans merkezi yapan şeyin dışında, şehrin kendi adına konuşan bazı temel güçleri vardır. Son birkaç yılda Hong Kong’u bu güçlerini en iyi şekilde kullanarak bir dünya yenilik ve teknoloji merkezine çevirmek için birkaç politika kabul edildi. Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nin gelişmesi bu politikalar arasında en önemli olmaya devam ediyor ve dolayısıyla 11 kent kümesindeki ve başkent Beijing’deki yetkililer en iyi tahminlerini ortaya koydular. Hong Kong hızla ilerleyebilirdi, ancak önce Haziran 2019’da akılsız bir sosyal ayaklanma başladı ve bunu Covid-19 salgınının ortaya çıkması izledi.

“Direnç” kelimesi, defalarca kanıtladığı gibi belki de en iyi Hong Kong’a uymaktadır. Zeki olanlar, çağrı yaptığında, iyimser olmanız için sebepleriniz vardır. Ekonomi plancıları ve uzmanlar, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin ulusal kalkınmaya tedbirli davranarak bütünleşmesine yardımcı olmak için kafa kafaya verip düşünüp, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin ülkenin küresel teknoloji gücü olmasında oynadığı rolün hayati öneme sahip olduğunu söylerken samimiydiler.

Sürekli büyüyen ana kara piyasasının güçlenmesiyle, Hong Kong Özel İdari Bölgesi küresel piyasalarla yakın bağlarının yanı sıra ‘”Bir Ülke, İki Sistem”in benzersiz avantajını sürdürdü. Dünyanın birçok bölgesi, salgın nedeniyle ekonomik faaliyetlerini sürdürmek için halen mücadele ederken, Çin ana karasının ekonomisi bu durumdan ustalıkla sıyrıldı.

Olumlu durumlara geçmeden önce, nisan ayında açıklanan verilere bakalım; Çin’in ekonomik büyümesi 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yıl aynı çeyreğe göre yüzde 18,3 arttı ve Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 3,82 trilyon dolara ulaştı. Ekonomi, Covid-19 salgınının Çin ekonomisini durdurduğu geçen yıl 2020 yılının başındaki düşük konumdan güçlü iç ve dış talebin gücüyle toparlandı. Ocak ayında Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı raporu, 2020 yılında küresel ekonominin durgunlukta olduğu sırada Çin’in, başka herhangi bir ülkeye göre daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekerek, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) tahtından indirdiğini gösterdi. Önceki yıl Çin ana karasına 163 milyar dolar sermaye girişi olurken, ABD için bu rakam 134 milyar dolardı.

14. Beş Yıllık Plan (2021-2025) ve onun Hong Kong için getirdiği fırsatlar sırasında Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı Leung Chun-ying, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ile birçok uluslararası toplumun Çin ana karasındaki mevcut durum ve stratejik gelişme konusunda çok az ipucuna sahip olduğunu söyleyerek, doğru yere parmak bastı.

Uzmanların tartışmalarından anladığım şey, devasa ana kara piyasasının yenilik, değer ve endüstriyel zincirlerle bütünleşmesini ilerletmeye, Hong Kong’un piyasanın ve ulusun bilim ile teknolojide kendine güvenme stratejisi fırsatından yararlanması gerektiğidir.

HONG KONG GÜÇLÜ YANLARINI DESTEKLEMELİ

Son beş yıllık plan, bir kilit noktada -Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin stratejik pozisyonunda- önceki planlardan farklıdır. Çin Renmin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Liu Yuanchun, “Hong Kong’un, ana kara ve denizaşırı piyasalar arasındaki aracı ve bağlayıcı olarak geleneksel rolü, ülkenin ‘çifte dolaşım’ kalkınma modelini desteklemede anahtar rol oynayarak, bir merkez konumuna yükseltilecek.” dedi.
Son kalkınma planı, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ni bir dünya yenilik teknoloji merkezine çevirmek, konumunu bir küresel uçuş merkezi olarak geliştirmek ve ana kara ile dünya arasında bir sanat ve kültür değişimi merkezi haline getirmek amacıyla sarsılmaz bir destek sunuyor. Plan aynı zamanda, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin statüsünü bir uluslararası açık deniz renminbi ticaret merkezi, küresel varlık yönetim merkezi, bir risk yönetim merkezi ve Asya-Pasifik bölgesinde uluslararası yasal ve ihtilaf çözüm hizmetleri için bir merkez olarak pekiştirme kararını da güçlendiriyor. Birkaç kez ortaya çıkan “merkez” kelimesi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin stratejik pozisyonunda bir iyileştirmeyi gösteriyor.

Planın başarılı olması için Hong Kong zayıflıklarının üstesinden gelirken, aynı zamanda güçlü yanlarını desteklemelidir. Hong Kong, birinci sınıf üniversiteler ve bilimsel araştırma için açık bir ortama sahip olmakla övünç duyduğu için, teknoloji güçleri ülkenin yenilikçi sisteminde önemli bir bileşen olmaya devam ediyor. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wang Zhigang, “Onlar ülkeyi desteklemede önemli rol oynayacaklar. Büyük Körfez Bölgesi’nin bir uluslararası teknoloji merkezi olarak kurulmasını hızlandıracağız.” dedi.

Hong Kong’un, hem Çin ana karası hem de dışarıdan bilim insanlarını çekmede oyununu geliştirmesi ve politika uygulamasını engelleyen bürokrasiyi kaldırması gerekiyor. Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti, kentin küresel teknoloji merkezi olarak tanınmasını istiyorsa ana karanın teknoloji endüstrisiyle çalışması ve araştırma ile geliştirmede harcamalarını daha fazla desteklemesine ihtiyacı bulunmaktadır.

Anlaşılan o ki, şimdi Hong Kong’un Çin ve dünya için önemi konusunda şüphelenmenin imkânı yoktur. Ancak nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmak için yeni bir başlangıç yaparken, koordinasyon ve uygulama çalışmalarını iyileştirmesi gerekiyor.