CGTN / Grenville Cross

Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası 30 Haziran 2020’de uygulanmaya başlamasından bu yana, kanunsuzluk dönemini sona erdirerek, barış ve istikrarı tekrar geri getirerek, büyük bir etkiye sahip oldu. Nezaket ve hoş görüsü ile ünlenmiş bir kent, değerlerini yeniden hakim kıldı ve kendisine beddua edenlere karşı zafer kazandı.

2019 ve 2020’deki düzeltme karşıtı hareketin isyanı Hong Kong’u yıkmak, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini kundaklamak ve merkezi hükümetle bir çatışma yaratmak için tasarlanmış olsa da yeni yasa bütün bunları engelledi. Polis gücü kenti korumakta dikkate değer bir iş çıkarırken, gerekli araçlardan yoksundu. Bu, köşeye sıkışmalarına rağmen, isyancıların ve yabancı destekçilerinin işine yarıyordu.

Radikal protestocuların silahlı kanadı kamu tesisleri ve özel mülklerin kontrolsüz tahribine yöneldiler, üniversiteleri bomba yapım fabrikalarına çevirdiler ve kentin alt yapısının büyük kısmını felç ettiler. Ayrılıkçılar yüksek patlayıcılar üretir ve ayrılık propagandası yaparken, farklı görüşteki ve ülkenin diğer kesimlerinden gelen insanlara vahşice davranmak için terör tipi taktikler uygulandı. Hatta Sivil Parti milletvekilleri Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’ne Hong Kong’un ticari statüsüne zarar verecek ve yetkililerine zarar verecek yasalar çıkarması için yalvardılar ve Kongre buna layıkıyla uydu.

Durum katlanılmazdı ve Hong Kong’un benzersiz anayasal statüsü gerçek bir tehlike içindeydi. Ancak Ulusal Güvenlik Yasası yürürlüğe sokulur sokulmaz, işler tersine döndü ve polis nihayet Hong Kong ve halkını korumak için ihtiyaç duyduğu yasalara sahip oldu. Ayrılıkçı gruplar dağıtılır ve isyancılar yurt dışına kaçarken, yabancı güçlerin mayaları dahil iş birlikçilerinin çoğu basitçe saklandı.

HONG KONG EKONOMİSİ 2021’İN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 7,9 BÜYÜDÜ

Ulusal Güvenlik Yasası’nın çarpıcı bir özelliği minimalist yapısıdır. Ulusal Halk Kongresi yasayı kabul ederken, yasayı ayaklanma, ayrılık, terörizm ve yabancı güçlerle iş birliği dâhil varoluşsal tehditlerle mücadele etmekle sınırladı.

Ulusal Güvenlik Yasası Hong Kong’un kendisini savunmasını mümkün kılsa da her derde deva değildi. Kentin, halkın geçimini düşünen ve ulusal gerekleri destekleyen, uygun biçimde çalışan bir Yasama Konseyi’ne sahip olmasını sağlamak için seçim sisteminin iyileştirilmesi de gerekiyordu. “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine zarar vermek isteyenler için artık yer olmasa da sadece yabancı güçlerin çıkarlarını desteklemek bir yana, farklı siyasi inançlardan insanların da kesinlikle oynayacağı bir rol vardı. Bütün bunlar onların anavatanı ve Hong Kong’u sevmelerini gerektiriyordu ve bu mantıksız değildi.

“Yurtseverliğin Hong Kong’u yönetmesi” ilkesi gelecekteki istikrar için merkezi öneme sahiptir ve bir adayın Temel Yasa’yı uygulama konusunda samimi ise ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne bağlılık sözü veriyorsa, yeni Aday Uygunluk Değerlendirme Komitesi, polis gücünün Ulusal Güvenlik Bölümü’nün değerlendirmelerinin yanı sıra baş yöneticinin başkanlık ettiği Ulusal Güvenliği Koruma Komitesi tarafından da desteklenecektir. Yurtsever olmayan insanlar, yönetişimini içeriden sabote etmeyi bir yana bırakın, bir daha asla kentin demokratik kurumlarına sızamayacaklardır.

Covid-19 salgınının ağırlaştırdığı toplumsal karışıklıklar Hong Kong ekonomisine ağır zarar vermesine rağmen, istikrarın geri gelmesi ekonominin yeniden toparlanmasına tanıklık ediyor.  Hong Kong ekonomisi 2020’de en kötü daralmasını yaşasa da 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7,9 büyüdü, bu 11 yıldaki en büyük çeyrek dönem artışı idi. Bu mart ayında yıllık bazda yerel perakende satışlarda yüzde 20,1’lik bir artışla birlikte, ihracatta büyük bir artış demekti.

Aslında, Uluslararası Para Fonu en son finansal sistem istikrarı değerlendirmesinde, Hong Kong finansal sisteminin gelecekteki finansal şoklara ve krizlere karşı dirençli olduğunu söyledi. Bu, güçlü kurumsal çerçeveler ve piyasa altyapılarının desteklediği, kentin finansal istikrarı korumaya bağlılığını yansıtıyor. Küresel erişimi, geleneksel özellikleri ve yeni güçleri ile birlikte, Hong Kong şimdi sadece Büyük Körfez Bölgesi’nde değil, aynı zamanda Çin’in 21. yüzyılda bütün potansiyelini gerçekleştirmesine yardım konusunda da büyük bir geleceğe sahip.