Xinhua

Çin’in en yüksek yasama organı Ulusal Halk Kongresi (NPC), Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nin seçim sisteminin iyileştirilmesiyle ilgili bir karar tasarısını, yıllık oturumunda ele alacak.

13’üncü NPC’nin dördüncü yıllık oturumunun Sözcüsü Zhang Yesui, düzenlediği basın toplantısında, NPC’nin, Çin’deki devlet gücünün en yüksek organı olarak Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nin seçim sistemini iyileştirmek amacıyla anayasal seviyede karar almak için yetki ve sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Bu adım, Hong Kong’un seçim sistemindeki hukuksal boşlukları gidermek, “Hong Kong’un yurtsever yönetimi” ilkesini uygulamak, Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korumak, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini geliştirmek ve Hong Kong’un uzun vadeli refahı ile istikrarını sağlamak için büyük önem taşıyor.

Seçim sistemi, seçilmiş kamu görevlileri bir bölgenin ya da ülkenin yükselişi ve düşüşü konusundan kaygılandığı için siyasi sistemin önemli bir parçasıdır.

Hong Kong’un ana vatana dönüşünden sonra, kamu görevlisi rolünde Hong Kong’un idari yapısına giren bir grup bozguncu, son yıllarda açıkça ve hukuka aykırı olarak Çin’e karşı eylemlerde bulunuyor.

Hong Kong’daki karmaşanın arkasındaki sebeplerden biri, “Hong Kong’un yurtsever yönetimi” ilkesinin henüz tam olarak uygulanmamasıdır.  

HONG KONG İÇİN EN İYİ SEÇİM SİSTEMİ UZUN VADELİ İSTİKRARI SAĞLAYACAK SİSTEMDİR

“Hong Kong’u yöneten Hong Kong halkı” ilkesini uygulamak için “Hong Kong’un yurtsever yönetimi” ilkesinin onaylanması gerekir. Yönetici personelin yurtsever tutumunun yanı sıra onların siyasi nitelikleri konusunda sıkı koşulların uygulanması evrensel bir pratiktir. 

Yıllardır, Hong Kong’u parçalamak için Çin karşıtı güçler, açık niyetler ve somut eylemlerle Hong Kong yönetimini ele geçirme girişimlerinde dış güçlerle entrikalar çeviriyorlar. Çin karşıtı güçlerin piyonlarının, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nin idari yapısına seçilmesini engellemek için etkin önlemler alınmalı ve onları kesinlikle saf dışı bırakmak gereklidir.

Hong Kong için en iyi seçim sistemi, kendi koşullarına uyan ve Hong Kong’un ulusal güvenliğinin korunmasına yardımcı olan ve uzun vadeli refahı ile istikrarını sağlayacak sistemdir. Hong Kong toplumu, bölgenin seçim sisteminin iyileştirilmesini desteklemek ve Hong Kong’un yönetiminin ülkeyi ve Hong Kong’u sevenlerin ellerinde kalması için uzlaşma sağlamalıdır.