China Daily / Luo Jie

Çin Devlet Konseyi, Finansal İstikrar ve Gelişme Komitesi kısa süre önce yapılan bir toplantıda hükümetin bireysel risklerin topluma yayılmasını önlemek için bitcoin madenciliği ve ticaretini bastırmaya kararlı olduğunu söyledi.

Piyasada artan risk almama duyguları, büyük yabancı yatırım kuruluşların piyasaya girmesi ve diğer faktörlerin hareket geçirmesiyle sanal paraların fiyatları son ünlerde hızla yükseldi. Sanal paraların etrafındaki “servet yapma” miti, çok sayıda deneyimsiz genç de dâhil, çok sayıda yatırımcıyı spekülasyon yoluyla “servet özgürlüğünü” gerçekleştirme umudu ile kendine çekti.

Ancak finansal piyasa geliştirme yasası zenginlik mitine yoksulluğa düşme riskinin eşlik ettiğini söylüyor. Sanal para çevrelerinde hızla zenginleşen kuşağa karşın, hızla servetin buhar olması daha da şoke edici. Üst düzey finansal düzenleme kuruluşunun açıklamasını yapmasından sonraki 24 saat içinde, sektörden 8 milyar yuan (1,248 milyon dolar) yok olurken, 200 binden fazla yatırımcı büyük kayıplara uğradı.

Genellikle belirli ekonomik güçleri olan daha önceki sanal para yatırımcılarının aksine, birçok yeni yatırımcı öğrenciler dâhil genç insanlar ve risklerden kaçınmak için gerekli temel yargı ve/veya ekonomik yetenekten yoksunlar. Böyle bir eğilimin bireysel risklerin yayılması ihtimalini artırdığı düşünülürse, yetkililerin zamanında yaptığı açıklamanın riski daha başında durdurmak için gerekli gözetimleri uygulamaya koyması beklenir.

BITCOIN’İN TEMELİ ÇOK ZAYIF

Birçok yeni başlayan sanal para yatırımının sadece servet yapma imkânını görürken, spekülasyonun yüksek risklerini göz ardı ediyor. “Sayısal altın” olarak adlandırılmasına rağmen, Bitcoin’in temeli çok zayıf, düzenleme bakımından küçük değişikliklere rağmen bile fiyatlar çok dalgalanıyor. Ayrıca izlenebilirliğin zor olması gibi nitelikleri nedeniyle, sanal paraları denetlemek zor. Sektör bu yüzden, vergi kaçırma, kara para aklama, kaçakçılık ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı ve suç oluşturan faaliyetlerin yatağı haline geldi.

Zayıf gerçek değer, güçlü buharlaşma ve düzenlemenin olmaması gibi özellikle sanal paraların normal yatırım araçlarından farklı olmasını ve tamamen spekülasyonla dolu olmasını getiriyor. Bu sadece finansal piyasaya düzenini bozmuyor, aynı zamanda kamunun meşru hakları ve çıkarlarına da zarar veriyor.

Düzenleyici kurumun son açıklaması sanal para piyasası üzerinde sıkılaştırılmış denetim ve ondan sonra da düzeltilmesinin sinyallerini veriyor. Yatırımcılar, özellikle tecrübesiz yatırımcılar uyanıklıklarını artırmalı, sanal paralarla ilgili kavrayışlarını derinleştirmeli ve sağduyulu ve rasyonel yatırım hareketleri yapmalıdır.