Haber: Yasin Paşalı

Türkiye kamuoyunda son günlerin en çok konuşulan konularından biri hiç şüphesiz ünlü yapımcı Acun Ilıcalı’nın İngiltere’nin köklü kulüplerinden olan Hull City’i satın alması oldu. Bu satın alma ile ilgili gelişmeleri CRI Türk’ü yakından takip eden okuyucularımız zaten haberdardı. Hatta Acun Ilıcalı bu satın almayı resmi olarak duyurduğu sosyal medyasında CRI Türk tarafından hazırlanan görseli kullandı. 

1904 yılında kurulmuş olan turuncu siyahlı bu kulübün Acun Ilıcalı tarafından satın alınması Türkiye dışında İngiltere’de de yankılandı. Özellikle taraftarların gerek stat dışında gerekse tribünlerde Acun Ilıcalı’ya göstermiş oldukları ilgi görülmeye değerdi.

Türkiye’nin “spor muhabiri” olarak tanıdığı Acun Ilıcalı bugün bir spor kulübünün sahibi oldu. Hem de dünyanın en çok ilgi gören ligi olarak kabul edilen İngiltere’de. Muhabirlikten yapımcılığa oradan medya patronluğuna uzanan yolda Ilıcalı, vitesi sürekli yükseltti. Hatta bir röportajında “Hangi işe girdiysem hep başarısız olacağımı söylediler ama ben hep başarılı oldum.” ifadelerini kullandı.

Acun Ilıcalı hiç şüphesiz futbolu da çok seviyor. İyi bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu hem maddi hem de manevi olarak defalarca gösterdi. Hatta kendisi yalanlasa da ‘Bir gün Fenerbahçe başkanı olacak’ sözleri zaman zaman medyada yer aldı. Bu konu sık sık gündem geldiği günlerde ise “Ali Koç varken Fenerbahçe başkanlığını düşünmek aklımın ucundan geçmez.” açıklamasında bulundu.

Acun Ilıcalı, Hull City taraftarlarını selamlıyor.

Bir futbol kulübü almayı düşünüyordu fakat bunu Türkiye’de hayata geçirme olasılığı biraz zordu. Çünkü Türkiye’deki futbol atmosferi buna hazır değildi. Bu nedenle ilk olarak 2020 yılında yine sahibi bir Türk olan hatta geçen yıl Burak Elmas başkanlığındaki Galatasaray Spor Kulübü yönetiminde yer alan Işıtan Gün’ün Fortuna Sittard kulübüne ortak olarak başladı. Sarı yeşilli takım Hollanda Eredivise Ligi’nde alt sıralarda yer alıyordu. Satış sonrası sezonu orta sıralarda tamamladı. Yaklaşık 40 bin nüfuslu bir şehir için bu oldukça başarılı sayılabilirdi.

Acun Ilıcalı, Nisan 2021’de ortağı olduğu Hollandalı futbol kulübü Fortuna Sittard’a veda ettiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ilıcalı, “İngiltere liginden bir kulüp alarak devam etmek istiyoruz. Güzel başarılar yaşadığımız Fortuna Sittard’a veda ediyoruz.” dedi.

Yaz aylarında İngiltere’den çeşitli takım adları medyada yer almaya başladı ancak sonbaharda Hull City ismi ön plana çıktı. Yıl sonuna doğru aralık ayında işin neredeyse bittiği ve devre arasında açıklanacağı haberleri çıktı. Ve nihayet 19 Ocak’ta İngiltere Championship ekiplerinden Hull City Kulübü’nü Acun Ilıcalı’nın satın aldığı duyuruldu. Hull City’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Ilıcalı’nın sahibi olduğu Acun Medya’nın Hull City’i satın alma işlemlerini tamamlandığı ve takımın tüm kontrolünü devraldığı duyuruldu. Ardından Acun Ilıcalı da “Bugün en büyük hayallerimden birini gerçekleştirdiğim için mutluyum. Hull City ile güzel bir yolculuğa başlıyoruz. Taraftarlarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz çok büyük hayallerimiz ve hedeflerimiz var.” açıklamasında bulundu.

Acun Ilıcalı, Şota Arveladze ile basın toplantısı düzenledi.

Kolları sıvayan Acun Ilıcalı önce teknik direktör değişikliğine gitti. 2,5 senedir takımın menajerliğini yürüten Grant McCann ile yollar ayrıldı. Değişiklik ile ilgili açıklama yapan Ilıcalı, “İki iyi galibiyetten sonra zamanlamanın garip görünebileceğini anlıyorum. Hull City taraftarlarına şeffaf olmaya devam edeceğim. Yeni teknik direktörümüz, çok yakında açıklanacak.” dedi ve iki gün sonra Türkiye’den de herkesin yakından tanıdığı Şota Arveladze ile anlaşma sağlandı. Ilıcalı bu kez Şota Arveladze için de “Futbolun insanları eğlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Şota Arveladze, şimdiye kadar karşılaştığım en cesur teknik direktörlerden biri. Taraftarlarımızın büyük bir çoğunluğunun Şota’nın futbol tarzını beğeneceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Hull City’nin transfer kısıtlamalarını da kaldıran Ilıcalı, futbolcu transferine de başladı. Şimdi herkes Kaplanların (Hull City’in simgesi) neler yapacağını merak ediyor.

İngiliz Daily Mail gazetesine röportaj veren Acun Ilıcalı, satın aldığı yeni takımı Hull City ile ilgili planlarını da anlattı. Ilıcalı, taraftarları ve şehri çok sevdiğini belirtirken İngiliz futbolunda önemli işler yapmak istediğini söyledi ve şöyle devam etti:

“İngiliz futbolunu her zaman sevdim ve kulüp alacak güce ulaştığımda İngiltere’den takım satın almaya karar verdim. İngiltere’den takım almak benim hayalimdi. Hangi kulübün benim için uygun olacağını araştırıyordum. Hull City’yi Premier Lig’de olduğu dönemden biliyordum ve şehre gelip yakından görmek istedim. Haziran ayında ilk geldiğimde her şey iyi hissettirdi. Taraftarları ve stadyumu çok sevdim. İstanbul’daki Boğaziçi Köprüsü gibi Hull’da da Humber Köprüsü var. Bu da kaderin bir diğer işareti.

Kariyerim boyunca hiç başarısız olmadım. Her yıl, bir öncekinden daha iyiydi. Programlarıma Hollywood’un birçok yıldız ismini getirdim. İnsanların eğlenmesini sağladığımda mutlu oluyorum. Bu yüzden insanların mutlu olmasını istiyorum. Bir yılda olabilecek bir şey değil ancak gelecek sezon itibarıyla Premier Lig’e odaklanabiliriz. Bu, bizim ilk hedefimiz. Eğer Premier Lig’e yükselirsek küme düşme adayları arasında favorilerden biri olmayacağız. Amacımız ilk 6’ya oynamak olacak. Hull City’nin Leicester City gibi olamaması için hiçbir sebep yok, Leicester gibi olabiliriz. Bu takım kupalar kazanabilecek potansiyele sahip.”

Acun Ilıcalı’nın sosyal medyadaki son paylaşımı “#TBT Yıl 2015 ve üstümde t-shirt çok güzel bir takımın sembolü @hullcity kaderin fotoğrafı :)”

Acun Ilıcalı’nın spor muhabirliğinden yapımcılığa geçişinde ve başarı basamaklarında yükselmesinde “Var mısın, yok musun?” yarışması büyük önem arz ediyor. Çünkü bu yarışmayı birçok ünlü kişi sunsa da Acun Ilıcalı ile adeta marka oldu. O yarışma sayesinde popüler olup başta medya dünyasına olmak üzere birçok branşa geçen yarışmacılar oldu. O kutulu yarışma ile büyük ivme kazan Acun Ilıcalı acaba Hull City ile ne yapacak? Eğer burada da başarılı olursa hiç şüphesiz onu uluslararası alanlarda daha farklı yerlerde ve iş alanlarında görebiliriz. Başarılı olması halinde aynı zamanda futbolu seven Türk yatırımcıların önünü de açmış olacak. İlerleyen yıllarda “Bir Türk iş insanı daha Avrupa’da kulüp satın aldı” haberlerini okursak hiç şaşırmayalım.

Şimdi Acun Ilıcalı’nın “Hull City” kutusundan ne çıkacak hep birlikte onu bekliyor olacağız. Umarız “Hamdi Bey”in telefonlarına dahi gerek kalmadan başarılı olur. Her şeyden önce Türk insanı ve Türk futbolu için…