Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Ukrayna’ya baskı yaptığı iddiasına yanıt olarak, Çin’in iç işlerine karışmak isteyenlerin, yalnızca kendi kendini rezil ettiğini belirtti.

İsmini açıklamak istemeyen bir Batılı diplomat, Ukrayna’nın, Kanada öncülüğündeki bir avuç ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı Çin karşıtı ortak açıklamadan, Çin’den gördüğü baskı nedeniyle çekildiğini iddia etti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Wang, Ukrayna’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nde Çin karşıtı iddiasını geri çekmesinin, bağımsız ve egemen bir ülke tarafından verilen bir karar olduğunu belirtti.

Wang, insan hakları bahanesiyle Çin’in iç işlerine karışmak isteyen bir avuç ülkenin yalnızca kendi kendini rezil ettiğinin altını çizdi.

Sözcü Wang açıklamasında, “Kanada gibi ülkeler, söz konusu ‘ortak iddia’ aracılığıyla Çin’in imajını karalamaya çalışıyor ve Çin’in iç işlerine karışıyor. Birçok ülke bu ortak iddiaya karşı çıktı. Ukrayna’nın kararı da BM Tüzüğü ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına uygundur. Ukrayna’nın kararını takdirle değerlendiriyoruz.” diye konuştu.