Xinhua

Çin’in yeni kalkınma modeli “çifte dolaşım” konusunda önemli yanlış anlamalardan biri, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin kendi iç piyasasına çekilmesi ve dünyadan geri durmaktır. Tam aksine, Beijing devasa iç pazarını yabancılara açmaya devam ediyor ve Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı buna iyi bir örnek.

Pazartesi günü sona erecek fuar, Çin tüketici piyasasına giriş için benzeri görülmemiş bir platform sunuyor. Fuarda, bütün dünyadan 69 ülke ve bölgeden şirketlerin ve markaların ürünleri sergilendi. Ticaret Bakanlığına göre, fuara katılanların büyük bölümünü yabancı fonlu işletmeler ve markaların oluşturması, Çin piyasasının cazibesi ve yabancı işletmeler için potansiyelinin kanıtıydı. Fuar, iç ve denizaşırı piyasaların birbirini güçlendirdiği, iç piyasanın ana dayanak noktası olduğu “çifte dolaşım” kalkınma modelinde denizaşırı dolaşımın tamamlayıcı parçasıdır.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Direktörü Mark Leonard, nisan ayında yaptığı yorumda, “teknik gibi gelen ifadenin arkasında küresel ekonomik düzeni değiştirebilecek bir fikir yattığını” söyledi. Leonard, “Bir taraf (dış piyasa) dünyanın kalanıyla temas halinde olacak, ancak kademeli olarak iç talebi, sermayeyi ve fikirleri geliştirecek bir diğeri (iç piyasa) tarafından gölgede bırakılacak.” dedi.

Bu, son aylarda “çifte dolaşım” konusundaki yabancı değerlendirmelerin tipik bir örneği olurken, Çin’in “içeriye” baktığını ve döndüğünü tasavvur eden manşetler The New York Times, Financial Times ve South China Morning Post’ta yer aldı. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) amiral gemisi Qiushi dergisi bu ay başında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yeni kalkınma modeliyle ilgili konuşmasını resimlerle destekleyerek yayınladı. Xi, kaçınılması gereken ilk yanlış anlamanın, dış dünyaya açılmada önemli bir daralmayı savunan iç piyasa konusundaki tek taraflı vurgu olduğunu ifade etti.

BEIJING DEVASA İÇ PAZARINI YABANCILARA AÇMAYA DEVAM EDİYOR

Diğer bir ifadeyle, “ana dayanak noktası” olarak iç piyasa denizaşırı piyasa pahasına olduğu anlamına gelmemektedir. Yabancılar için bunu anlamak zor olabilir, ancak ÇKP’nin onlarca yıldır tavsiye ettiği ve uyguladığı diyalektik mantıkla uyumludur. Teoride karşıtların birliği diyalektiğin merkezi kategorisidir; iki koşul, bu durumda iki piyasa birbirine karşıt gibi görünür, yine de birbirlerine bağlıdırlar ve birbirlerinin var oluşuna dayanırlar. Uygulamada Çin asla açılım adımlarını atmayı kesmemiştir. Son yıllarda Çin Eyalet Fuarı, Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı ve Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nı da kapsayan bir dizi ulusal seviyede ticaret fuarı düzenledi. En son bunlara Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı eklendi.

Fuara ev sahipliği yapan ada eyaleti Hainan’a, Beijing yönetiminin, reform ve açılımı ilerletme, iş ortamını iyileştirme ile ithalat ve dış yatırımı genişletme kararlılığını gösteren bir serbest ticaret limanı inşa ediliyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi aynı zamanda, sürdürülebilir bir şekilde bir ultra büyük bir piyasa inşa etmenin muazzam önemini vurguladı. Hainan merkezli Çin Reform ve Kalkınma Enstitüsü Başkanı Chi Fulin, fuarda düzenlenen bir forumda yaptığı açıklamada, genel anlamda Çin’in 14. Beş Yıllık Plan (2021-2025) döneminde dünyanın en büyük mal tüketim piyasası ve 2035 yılına kadar en büyük hizmetler ticaretçisi olmasının beklendiğini söyledi.

Bu yıl için veri zaten ümit verir gibi görünüyor. Gümrükler Genel İdaresi’ne göre, Çin’in ilk dört ayda ithalat ve ihracat değeri 2019 yılı aynı dönemine kıyasla yüzde 21,8 oranında yükselerek, beklentileri aştı.