CGTN

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden 19 Şubat’ta Münih Güvenlik Konferansı’nda “Modelimizin tarihin kalıntısı olmadığını kanıtlamalıyız. Geleceğimizin taahhüdünü yeniden canlandırmanın tek en iyi yolu bu.” diye bir ricada bulundu.

Biden, ABD’yi küresel ilişkilerdeki liderlik konumuna geri getirmek istediğini açıkça belirtti. Bunu kampanya yolunda ve Beyaz Saray’da söyledi. Bu sefer bu pozisyon için iş tanımının farklı olacağını itiraf etti. Atlantik ötesi ortaklığın önemine çok vurgu yaptı ve dış politika gündeminin önceliklerinden biri olarak Avrupa ile sıkıntılarını gidermeyi koydu.

Ama demokratik sistemi “en iyi tek” kurtuluş olarak tanımlamak, olur mu?

İkiyüzlü olduğu kadar uluslararası siyasetin modası geçmiş bir yorumu da bu. Milliyetçilik, korumacılık, tecrit ve yerlilik,  Biden’ın yücelttiği ve değer verdiği “modelin” yan ürünleriydi.

Çin’i uluslararası standarda uymamakla suçladı, ancak son dört yıldır uluslararası sistemdeki kaos, ulusal itibarın zedelenmesi ve değişkenlik Çin’in hatası değil. Ülkesindeki büyük bir siyasi parti, temel gerçekleri kabul etmeyi reddetti ve kanıtlara kabul etmeyen ve komplo teorileri yayan Çin karşıtı sertlik yanlıları yarattı. Onun “modeli”, ülkeyi öfkeyle yöneten bir yönetime yol açan eşitsizliğe, ırkçılığa ve hükümetin etkisizliğine saplanmış bir toplum yarattı.

HER SİSTEMİN GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ VAR

Yıl 2021, 1961 değil. Ülkelerin ideolojik duvarlar inşa etmesinin ve dünyayı bize karşı onlar şeklinde bölme zamanı çoktan geçti. Geçen yıl bir şey kanıtladıysa, bu da tek bir modelin tüm sorunların cevabı olmadığıdır.  Salgın çıktığında insanlar Çin’in sisteminin tehdidi idare edip edemeyeceğini sorguladılar. Çin, virüs nedeniyle 5 binden az sayıda kişiyi kaybetti. Birçoğunun bu zorlukla başa çıkmak için en iyi durumda olduğunu varsaydığı ABD, 490 binden fazla sayıda ölüm kaydetti ve sayı bugün de artıyor. Hepimizin geçen hafta tanık olduğu gibi, Texas’taki milyonlarca kişi elektrik veya akan su olmadan soğuk havaya dayanmak zorunda kaldığından, ABD’nin yıpranmış altyapısı tamamıyla ortadaydı.

Hangi ülke böyle bir trajediyi tekrarlamak ister?

Ülkeler kendi durumlarına uyan kendi yollarını bulmalıdır. Çeşitlilik bir ahlaksızlık değildir; tekdüzelik, güce eşit değildir. ABD’nin uygun olarak kabul ettiği bir modeli bir bahane ve sistemin etkinliğini kanıtlamak için bir örnek olarak kullanmak, mevcut farklılıkları çılgınca küçümsüyor, Biden’ın çok değerli Atlantik ötesi ittifakı arasında bile. Son dört yılda olanları hesaba katarsa ​​daha da fazla olur.

Çoğu medyanın belirttiği gibi, Biden selefinden hiç bahsetmedi. The New York Times, “Son dört yılı bir kez olsun selefi Donald Trump’ın adını vermeden silmeye çalışıyor.” diye yazdı. Yeni yönetimin eskisiyle, özellikle de birbirinden çok farklı olan bu iki başkan arasında bir karşıtlık oluşturmak istemesi anlaşılabilir ama yokmuş gibi davranmanın hiçbir faydası olmayacak.

Her sistemin güçlü ve zayıf yönleri vardır, her birinin başa çıkması gereken kendi sorunları vardır. Herhangi bir yönetim sisteminin tek versiyonu, var olan çeşitli siyasi, ekonomik ve kültürel farklılıkları kapsayamaz. “Demokrasinin ABD versiyonu”nu her derde deva olarak takdim etmek, uzun zamandır insanların hayalini kurduğu ütopik bir geleceğin içi boş bir vaadidir.