İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi. Çataklı, mart ayında düzenlenen iç güvenlik operasyonlarında 86 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Çataklı’nın açıklamalarından satır başları: 

“2021 Mart ayında 8 milyondan fazla denetim gerçekleştirildi.

Birden fazla ve farklı yapıdaki terör örgütleri ile sürdürülen mücadeledir. Vatandaşlarımız bilmelidir ki bugün mücadele edilen PKK zorla ayakta tutulmak istenen korkuluk gibidir.  Katılımlar yok denecek kadar azalmış, ikna edilen ile dağdan indirilenler ve teslim olanların sayısı artmıştır. Mart ayının sonunda ikna yoluyla gelenlerden biri 30 yıldır örgütün içinde olan biridir. Bu bile PKK’nın nasıl dağılma sürecine girdiğinin açık bir göstergesidir. Türkiye artık bu meselenin sonuna gelmiştir.

Mart ayında kırsal alanda 8 bin 410 operasyon gerçekleştirilmiştir. Aralarında kırmızı kategoride aranan sözde Mardin sorumlusu Hasan Mahmudi, sözde Bahok sorumlusu ile yine gri kategorideki 2 teröristin olduğu 86 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bunların 22’si DEAŞ mensubudur.

Terör operasyonları neticesinde Mart ayında 132 sığınak kullanılamaz hale getirilmiştir. Mart ayında biri bombalı drone eylemi olmak üzere 16 terör eylemi engellenmiştir. 

Hem ülkemizin hem de dünyanın en büyük güvenlik tehditlerinden biri olan uyuşturucu ile mücadelede de saha baskımızı ‘en iyi narkotik polisi anne’ kampanyası üzerinden yürütüyoruz. Esrarda yüzde 110’luk, eroinde yüzde 96’lık bir artık meydana gelmiştir, çok ciddi oranlardır. 11 Mart 2021’de Hakkâri Yüksekova’da arazide yapılan aramada 4 farklı bölgede toprağa gömülü 416 kg eroin ele geçirildi. 22 Mart’ta Kocaeli’de 3 ton esrar ele geçirilmiştir. Sadece geçen hafta  29 Mart – 5 Nisan arası gözaltı sayısı 5 bin 224 kişidir.”