İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, 2021’de tüm terör örgütlerden 1140 kişinin etkisiz hale getirildiğini ve bunların 84’ünün sözde üst düzey terörist olduğunu bildirdi.

Çataklı, İçişleri Bakanlığının ikinci sıraya düşmeyecek olan gündeminin terörle mücadele olduğunu vurgulayarak, “2021 yılı tüm terör örgütleri için çok açık bir şekilde ifade etmek isteriz ki tam bir hüsran yılı olmuştur. Şimdiden söyleyeyim, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütleri, 2022 yılında Allah’ın izniyle 2021 yılını mumla arayacaklar. Hiçbir taş, hiçbir mağara kovuğu, hiçbir hücre onları kurtaramayacaktır.” diye konuştu.

PKK’nın 40 yıldır silahlı eylem yaptığına değinen Çataklı, “Şu an için geldiği noktada dağlarda 156’nın altına düşmüş durumda. Kendileri de çok iyi biliyor ki kovuklarından çıkamıyor.” ifadesini kullandı.

Çataklı, tüm terör örgütleriyle eş zamanlı olarak mücadelelerini sürdürdüklerinin ve başarılı olduklarının altını çizerek, “Yılda 5 bin yeni eleman katılırken yapamadıklarını, bugün tamamı 156’dan az elemanla zaten yapamayacaklarını biz de biliyoruz, artık onlar da biliyor.” dedi.

2021’de kırsalda 504’ü büyük ve orta çaplı olmak üzere 124 bin 159, şehirlerde ise tüm terör örgütlerine yönelik 19 bin 162 olmak üzere toplam 143 bin 321 operasyon yapıldığını bildiren Çataklı, şöyle devam etti:

“Yılın tamamında tüm terör örgütlerden 1140 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu yıl etkisiz hale getirilen teröristlerden toplam 84’ü sözde üst düzey terörist olup, bunların 11’i kırmızı, 2’si mavi, 5’i yeşil, 24’ü turuncu, 35’i de gri listedeki teröristlerdir. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 809’u PKK/KCK, 320’si DEAŞ, 11’i sol terör örgütü mensubudur. Bu yıl 200 terör örgütü elemanı, ikna edilerek dağdan indirilmiş ve teslim olmuştur. Bu sayı şunun için önemli. 2021’de örgüte 51 kişi katılmıştır. Yani örgüte katılımın 4 katını ikna ederek arkadaşlarımız dağdan indirdiler. Yıl sonu itibarıyla yurt içindeki terörist sayısı 156’nın altına inmiş durumdadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki (İBB) teftişe yönelik raporun hazırlanması ile müfettişlerin AK Parti’ye üye olduğu ve milletvekili adayı olan isimlerin görevlendirildiği iddiasıyla ilgili soru üzerine Çataklı, “Henüz rapor tamamlanmadı.” dedi.

Çataklı, teftişle ilgili 5 mülkiye müfettişinin yanı sıra Hazine ve Maliye müfettişi ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) uzmanı ve ticaret müfettişi olmak üzere 8 kişilik bir heyetin görevlendirildiğini bildirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunların tabii olağan yetkileri çerçevesinde bilirkişi görevlendirme yetkileri de var. Dolayısıyla görevlendirilen bir arkadaşın adaylığıyla ilgili bir gündem var. Oysa görevlendirilen müfettiş sayısı 8. Bu görevlendirilen arkadaş, daha önce de İBB’de soruşturmalarda bulunmuş ve birçok dosyada soruşturma izni verilmemesi teklifi getirmiş. Ayrıca Anayasal hakkı insanların, birçok kamu kurum, kuruluşlarında, insanlar seçim öncesi istifa ediyorlar, aday olurlar. Seçilirler veya seçilemezlerse dönerler. Teftiş kurulunda da bu var.”