Cumhuriyet Gazetesi yazar Barış Pehlivan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu hakkında, İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümünde, Fatih Sultan Mehmet’in eşine ait türbenin yanında elleri arkasında bağlı şekilde gezindiği için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlattığını yazmıştı.  

Pehlivan’ın yazısının ardından İBB Sözcüsü Murat Ongun, söz konusu gelişmelerin doğru olduğunu teyit etmişti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

İmamoğlu’na açılan soruşturmanın gündem olması ardından İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mahir Çataklı, konuyla ilgili açıklama yaptı. 

Çataklı açıklamasında, ”İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor.” ifadelerini kullandı.