Xinhua

“İftiracı Adrian Zenz’in Xinjiang’la ilgili Yanılgıları Gerçeklere Karşı” başlıklı rapor, Adrian Zenz tarafından uydurulan ve dolaşıma sokulan Xinjiang’la ilgili 17 safsatayı mahvediyor.

Yıllardır Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne gelmemiş olan Zenz, bölgeye karşı birçok temeli çürük, sansasyonel suçlama üretti. Cuma günü yayınlanan rapor, “zorla çalıştırma”, “Uygur kadınlarının zorla kısırlaştırılması”, Xinjiang’da “dini baskı” dâhil yalanları ortaya koymak için gerçekler ve verilerin yanı sıra Xinjiang’da yaşayanların anlattığı gerçek hikâyeleri ve bölgeyi ziyaret eden yabancı diplomatların ilk elden deneyimlerini kullanıyor.

Xinjiang Kalkınma Araştırmaları Bürosu tarafından yayınlanan rapor ayrıca Zenz’in “haberlerinin” verileri uydurmak, hiç yoktan uydurmalar, kaynak malzemelerini keşfine göre seçme ve çarpıtmalarla dolu olduğunu gösterdi.
Örneğin Zenz, Çin’in Uygurların “doğum oranlarını” bastırdıkları yalanını uydurma çabası içinde, Xinjiang’ın Kızılsu Kırgız Özerk Bölgesi’nde nüfus artış hedeflerini yüzde 1,05’ten binde 1,05’e değiştirdi. Bu sadece Adrian Zenz’in uluslararası toplumu yanılttığı tipik aldatıcı pratiklerinden sadece biri. Kafadan uydurduğu “araştırma raporları” sadece Xinjiang ile Çin’e karşı karalama kampanyası. Bu tür araştırmalar herhangi bir akademik değerden yoksundur ve spekülasyonlara, hayallere ve manipülasyonlara dayalı saçma sonuçlarla doludur.

MANİPÜLASYONLARA DAYALI GERÇEK DIŞI RAPOR

Adrian Zenz gibi insanlar için, sansasyonel bir komplo teorisi kamuoyunun duygularını kışkırtmanın en emin yolu gibi görünüyor. Ama sinsi amaçlarla iddialar uydurmanın sonunda kendilerini itibarsızlaştıracağını ve Xinjiang’ın istikrarını bozma ve böylece Çin’in kalkınmasını durdurma gizli hedeflerinin başarısız olmaya mahkum olduğunu bilmek zorundadırlar.

Kısa süre önce Xinjiang’daki bir tekstil şirketi, Ardian Zenz’in şirketin itibarına ciddi biçimde zarar veren ve ağır ekonomik kayıplara yol açan, “zorla işçi çalıştırdıkları” şeklindeki yanlış iddiasına karşı dava açtı. Birçok şirket de kendi çıkarlarını hukuk silahı ile korumak için bu davanın benzerlerini açacaktır.
Sadece Adrian Zenz değil, Xinjiang’a karalamalar yoluyla acı vermeye çalışan bütün Çin karşıtı güçler bunun bedelini ödemek zorunda. Yıkıcı hareketler ve haksız önlemler karşılıksız kalmamalı.