Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladığı tanıtım toplantısına katıldığını belirten İsmet Özçelik, “9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren bir plandı açıklanan. Dikkat çeken başlıklar var. Katalog suçların kapsamı daraltılıyor. Somut delile dayanma şartı getiriliyor. Yargıtay ve Danıştay üyeliği için 45 yaş ve kıdem şartı getiriliyor. Yatırım ombudsmanlığı kuruluyor. Hukuk fakültesindeki eğitim 5 yıla çıkarılıyor. Şeffaflık sözü veriliyor. Her dine sahip kamu, özel sektör çalışanlarına ve öğrencilere kendi bayramlarında izinli sayılmasının önü açılıyor. Tabii bunların birçoğu Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) iknaya yönelik düzenlemeler. Erdoğan yeni hedefi de nihai anayasa olarak özetledi ve haftaya da ekonomi reform paketini açıklayacağını açıkladı. İki reform paketi de Türkiye’ye Batı’dan yapılan uyarıların bir parçası.” diye konuştu.

ABD’NİN, TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİ KIŞKIRTMA AMAÇLI ÇIKIŞI

ABD’nin ilginç bir politika izlediğine dikkat çeken Özçelik, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, geçen yıl Suriye’nin İdlib kentinde hava saldırısında şehit olan 33 Türk askerini andıklarını belirtti. ‘Bu nereden çıktı?’ demeyin. Bu Rusya ile olan bir çatışmada yaşanmıştı. Ancak daha sonra Erdoğan-Putin görüşmesiyle kriz sonlandırılmıştı. ABD, binlerce askerimizi şehit eden PKK’yı koroma altına alırken, onlara silah verirken nedense 33 askerimizin şehit olmasını anma ihtiyacı duydu. Bu çok dikkat çekti ve hatta devam etti ‘Onlarını hatırasını ve fedakârlıklarını anarken NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız.’ ifadelerini kullandı. Bu da Türkiye-Rusya ilişkilerini kışkırtma amaçlı bir çıkış olarak değerlendirildi.

Bu arada ABD Temsilciler Meclisi’nin 170 üyesi, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’a, Biden yönetiminin Türkiye ile ilişkilere yönelik politikasını formüle ederken insan hakları meselelerine değinmesi çağrısında bulunan bir mektup gönderdi. 26 Şubat tarihinde kaleme alınan ve bugün kamuoyuna duyurulan mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan hedef alınırken, hükümetin ilişkilerde gerilim yarattığı görüşü dile getiriliyor. Mektupta, ‘İkili ilişkilerimizde stratejik konular haklı olarak büyük ilgi gördü, fakat Türkiye’de meydana gelen ağır insan hakları ihlalleri ve demokratik gerileme de büyük bir kaygı oluşturuyor.’ ifadelerine de yer verildi. Mektupta 2016 yılından sonraki tutuklanmalara ve sivil toplum örgütlerinin kapanmasına yer verilmiş. Burada tabii iki örgüt öne çıkıyor. Türkiye’nin terörist olarak kabul ettiği FETÖ ve PKK. Çünkü 15 Temmuz 2016 darbe girişi sonrası tutuklanmaların tamamına yakını FETÖ’den tutuklandı. Kapatılan sivil toplum örgütleri de FETÖ’ye ve PKK’ya yakın örgütlerdi. Bu konuda bastırılmasında FETÖ’nün ABD’deki lobi çalışmalarının bir etkisi olarak değerlendiriliyor.” dedi.

“TÜRKİYE-İRAN ARASINDAKİ SORUNLAR BİR ŞEKİLDE KARŞILIKLI GÖRÜŞMELERLE AŞILIYOR”

Gazeteci Özçelik, Türkiye ile İran arasında bir süredir bazı sıkıntıların yaşandığını hatırlatarak şunları söyledi:

“İran’da, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki müdahaleleri tartışılıyor. Önce İran Dışişleri Bakanı Zarif’e atfedilen bir açıklama olmuştu. İran’ın, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki müdahalelerinden rahatsız olduğunu söylediği ifade edilmişti. Ancak daha sonra İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Anadolu Ajansı’na açıklama yaparak bu ifadelerin doğru olmadığını bildirmişti. Fakat hemen ardından İran’ın Bağdat Büyükelçisi benzer ifadeler kullandı. Bunun üzerine İran’ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. İran’da misilleme yaparak Türkiye’nin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı derken sorun çözüme kavuşturuldu denilebilir. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ülkesinin Bağdat Büyükelçisi’nin Türkiye aleyhine söylediği sözlerin yanlış anlaşıldığını öne sürdü. İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Hatibzade, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken ‘Hem İran hem de Türkiye hükümetleri, uluslararası ilişkilerin temel prensibi olan ulusal egemenlik ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda aynı görüştedir. İran Büyükelçisi’nin açıklamalarında bir yanlış anlaşılma meydana geldi ve bu durum, yapılan görüşmelerle giderildi.’ dedi. İran’da Türkiye konusunda farklı tutumlar sergileyen kesimler olduğu anlaşılıyor. Daha önce de birkaç kez yaşandı. Sorunlar bir şekilde karşılıklı görüşmelerle aşılıyor.”

“ERMENİSTAN’DA SULAR ÖYLE ÇOK DA DURULMUŞ GÖZÜKMÜYOR”

Ermenistan’da yaşanan son gelimlere de değinen İsmet Özçelik, “Ermenistan’da sular öyle çok da durulmuş gözükmüyor. Başbakan Paşinyan ortaya çıkan ikili yönetimi aşmak için ilginç bir öneri getirdi ve ‘Yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçebiliriz.’ dedi. Paşinyan ve muhalifler eş zamanlı olarak başkent Erivan’da gösteriler düzenlediler. Paşinyan, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, ülkedeki parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapmayı planladıklarını belirterek, ‘Ekimde, yeni anayasanın kabul edilmesi veya anayasada değişikliklerin yapılması sürecini başlatmamız gerekiyor. Yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş senaryosu da mümkündür.’ ifadesini kullandı. Bunun için referandum yapmayı planladıklarını belirten Paşinyan, ‘Yeni sistem, Ermenistan’da istikrarı garanti altına alacak ve gelecekte siyasi krizlerin çıkmasını engelleyecek.’ değerlendirmesinde bulundu. Yani Ermenistan öyle bir noktada ki ciddi bir sıkıntı var. İkili bir yönetim var bunun aşılması için çareler aranıyor. Ancak iki taraf da geri adım atmış gözükmüyor. Bu arada Başbakan Paşinyan ile Cumhurbaşkanı Sarkisyan bir görüşme yaptı ama sorunlar pek bitmiş gözükmüyor.” değerlendirmesini yaptı.