CRI Türk Dış Haberler Servisi 

Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang, Taiwan ayrılıkçılığına verilen desteğin ABD’yi içine alan savaşla sonuçlanabileceğini söyledi. Çin medyası ise Taiwan konusunda iki senaryoya işaret ediyor: İlk ve arzulanan senaryo barışçıl birleşme ancak Çin, silahlı çözümü de dışlamıyor.

Uluslararası toplum Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya’yı Ukrayna üzerinden çevreleme hamlelerini endişe ile izlerken, Taiwan Boğazı’nda da sular durulmuyor. Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang, ABD Ulusal Halk Radyosu’na verdiği (NPR) mülakatta Washington yönetimini Taiwan ayrılıkçılarına verilen destek konusunda uyardı. Qin Gang “Eğer Taiwan otoriteleri ABD’nin yüreklendirmesi ile bağımsızlık yolunda yürümeye devam ederlerse, bu büyük ihtimalle iki büyük devlet olan Çin ve ABD’nin dâhil olduğu askeri çatışmaya dönüşecektir.” diye konuştu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kasım ayında ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Taiwan ayrılıkçılığına verilen desteğin “ateşle oynamak” olacağını belirtmişti. Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de benzer uyarı geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde tekrarlamıştı.

STRATEJİK BELİRSİZLİK Mİ DİLİMLENMİŞ SALAM MI?

ABD’nin Çin Büyükelçisi Qin Gang, 1 saat süren mülakatında Taiwan konusunu Washington ve Beijing hattındaki “barut kutusuna” benzetirken, Pentagon yönetimi yaptığı açıklamada “Tek Çin” ilkesine bağlı kalmayı sürdüreceklerini duyurdu.

Pentagon’un bir yandan “Tek Çin” ilkesi prensibine bağlılığını yinelerken, diğer yandan adaya sevk ettiği silah sistemleri tartışmaları beraberinde getirdi. Washington’ın Taiwan konusunda izlediği politikayı “stratejik belirsizlik” olarak niteleyen Financial Times gazetesi ABD’nin öngörülemez tavrı sayesinde Çin’in caydırılmak istediğini öne sürdü. CGTN kanalı ise konuyla ilgili haberinde Biden yönetiminin “stratejik belirsizlikten” ziyade aşamalı olarak Tek Çin politikasını terk etmeye çalıştığını aktardı. “Asıl sorun ABD” başlığını taşıyan haberde şu değerlendirmelere yer verildi:

“ABD bir bütün olarak Çin ile ilişkilerinin temelini oluşturan ‘Tek Çin’ ilkesinde diplomatik bir taahhüde sahip. Çin-ABD arasındaki üç ortak bildiri Taiwan’ın Çin bir parçası olduğunu ve ABD’nin adada asker bulundurmaması gerektiğini belirlemişti. Buna karşın, ABD Çin karşıtı gündeminin bir parçası olarak ‘Tek Çin’ ilkesine bağlılığını giderek daha fazla bozmaya çalışıyor. ABD, adayı parça parça, salam dilimler gibi Çin ana karasına karşı silahlandırmaya çalışıyor.”

ÇİN İKİNCİ YARININ ALTINI ÇİZDİ

ABD’nin Çin Büyükelçisi Qin Gang’ın atanmasının ardından basına verdiği ilk mülakat ülke gündemini değiştirmeye yetti. ABD’nin kamu yayın kuruluşu olan NPR, Beijing yönetiminin ilk kez böylesine doğrudan savaş uyarısında bulunduğunu aktarırken, Cumhuriyetçi Senatör Michelle Steel Çin’in zorbalık yaptığını ileri sürdü. Çin’in İngilizce yayın yapan Global Times gazetesi ise yayımladığı başyazıda eleştirilere şu yanıtı verdi:

“Büyükelçi Qin Gang’ın sözlerine şaşırıyorlar çünkü Amerikalılar Taiwan Boğazı çevresindeki durumu ve Çin ana karasının Taiwan’a yönelik politikasını ne anlıyorlar ne de önemsiyorlar. Oysa büyükelçi, Çinliler için politikanın daha net tanımını yaptı ve odağı biraz değiştirdi. Çin ana karasının Taiwan sorununa dönük resmi tutumu şudur: Çin barışçıl yeninden birleşme için en yüksek derecede samimiyet ve çabasını gösterecek. Buna karşın Çin, barışçıl olmayan yollardan birleşmeden vazgeçtiği sözünü de vermeyecektir. Büyükelçi sadece ilk kısmı tekrarlamakla kalmadı, aynı zamanda ateşle oynamanın sonucunun askeri çatışma olduğunu söyleyerek ikinci yarının da altını çizdi.”