CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’de “İki Toplantı” için geri sayım devam ediyor. Toplantı, zamanlaması, ekonomide gelişmeler ve yasalar dolayısıyla uluslararası kamuoyunda dikkatle takip edilecek.

Çin’in en önemli siyasi etkinliği olarak kabul edilen 13. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi 5. Oturumu cuma,  13. Çin Halk Ulusal Kongresi 5. Yıllık Oturumu ise cumartesi günü başkent Beijing’de başlayacak. Çin kamuoyunda “İki Toplantı” olarak bilinen siyasi etkinlik bu sene 3 önemli neden ile özel bir öneme sahip.

İki Toplantı’nın zamanlaması ilk özel neden olarak sıralanabilir. Zira oturumlar bu yıl Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) her 5 yılda bir düzenlendiği Ulusal Kongre’nin öncesine denk geliyor. 2022’nin ikinci yarısında düzenlenecek 20. Ulusal Kongre’nin öncesinde düzenlenecek etkinlikler uluslararası gözlemciler tarafından da yakından takip edilecek.

ÇKP, geçen yıl düzenlenen 19. Merkez Komitesi’nin 6. Oturumu’nda parti tarihine dair bir “karar metni” yayımlamıştı. Bununla beraber ÇKP’nin iki yüzyıllık hedefinden ilki olan mutlak yoksulluğun kaldırılması hedefine ulaşıldığını ilan etmişti.

YÜKSEK KALİTEL İ BÜYÜME HEDEFİ

ÇKP, ikinci yüzyıllık hedefi olarak ise tüm yönleri ile orta halli refah toplumu ve büyük modern sosyalist ülke inşa etmeyi hedef olarak belirledi. Beijing yönetimi hedefine ulaşmak için 14. Beş Yıllık Planı uygulamaya koydu.

İki Toplantı’yı hayati kılan diğer neden olarak ekonomik gelişmeler gösteriliyor. Bu bağlamda Çin kamuoyunda “Dünya ekonomisi Covid-19 nedeniyle uçurum eşiğine gelmişken, merkezi hükümet büyüme hedeflerine nasıl ulaşacak ve yüksek kaliteli kalkınma programını garanti altına alabilecek mi?” sorusu yöneltiliyor.

Çin’in en güneyindeki Hainan eyaleti, bu yıl Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) hedefini yaklaşık yüzde 9 olarak belirlerken, diğer bölgeler genellikle 2021’den daha düşük olacak şekilde bu oranı ortalama yüzde 6 olarak belirledi. Bununla birlikte İki Toplantı çerçevesinde Çin Başbakanı Li Keqiang tarafından sunulacak çalışma raporu, ekonomik anlamda hem geçmişin dönemin muhasebesini hem de geleceğin yol haritasını çizmesi açısından önem taşıyor.

HONG KONG VE MAKAO’YA ÖZEL ÖNEM

İki Toplantı’nın dikkatle izlenecek üçüncü başlığında yasa yapım süreçleri işaret ediliyor. Milletvekillerinin Ulusal Halk Kongresi için çok sayıda yasayı detaylandırması beklenirken, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi ‘ne özel önem verilmesi beklenmekte.

2021’de düzenlenen İki Toplantı sırasında Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki seçim sistemine dair düzenleme yapılmıştı.