CGTN / William Jones

Çin’in yasal organları Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) ve resmi danışma organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (ÇHSDK) yıllık toplantıları, bu yıl dünyanın geri kalanının çok daha fazla dikkatini çekmeliydi.

Dünya, Covid-19 salgınıyla başa çıkma konusunun daha başındayken, Çin, virüsün üstesinden gelmede gerçekten başarılı oldu ve 2020 yılında pozitif büyümeyi sağladı. Bu, dünyanın hâlâ salgının yayılmasını önlemek için önce bir kontrol rejimini sunması gerekirken, Çin’in ekonomik olarak büyük bir şevkle kolları sıvayacağı anlamına geliyor. Çin için bu yıl, Covid-19 salgınına karşı elde edilen zaferin ötesinde özellikle önemli. Çünkü bu yıl, yoksulluğu azaltma kampanyasının, yoksulluk karşısında zafer ilan edebilecek.

Bu yıl, gelecek on yıllarda ülkenin geleceğinin şekillenmesine karar verilecek 14. Beş Yıllık Plan’ın (2021-2025) başladı. Bu plan, yenilik odaklı bir ekonomi yaratmak için en iddialı programları kapsamaktadır. Ve bilimsel yeniliği, Çin’in kalkınmasının kalbine yerleştirerek, gelecekte hızlı ekonomik büyümeyi sağlama alacak. Çin Halk Cumhuriyeti için “orta gelir tuzağı” olmayacak. 

Ayrıca bu yıl, ülkeyi yoksul ve ağırlıklı olarak bir tarım toplumundan, dünyanın ikinci büyük ekonomisi, dünya imalatının merkezi ve birkaç sektörde ileri teknoloji ürünlerinin merkezi olan bir toplum haline getiren, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) de 100. kuruluş yıl dönümü. 

Bu nedenle, Çin’in ekonomik büyümesinin canlanması, salgınla mücadele eden küresel ekonomi için bir itici güç olabilir. Bu toplantılardan çıkan en önemli mesajlardan biri, Çin’in, daha fazla yabancı yatırıma açık olacağıdır. 

ÇİN DÜNYAYA DAHA FAZLA KALKINMA FIRSATI SAĞLAYACAK

Büyük oranda, Batı’da Çin’e karşı sürdürülen olumsuz propaganda kampanyasının yarattığı belirsizlikler sebebiyle gerçek büyüme gücü olarak iç ekonomiye daha fazla vurguda bulunan Çin, kendisini kapatmayacak, aksine kapıyı daha da geniş açacaktır. Çin’de doğrudan yabancı yatırımdaki artışa bakılırsa, pek çok yabancı şirket kendi büyük çıkarları için tam da bunu yapıyor. Her ne kadar taraflı Batı medyası, İki Toplantı’yı bir “siyasi şov” veya siyasi bir “kara kutu operasyonu” gibi gösterse bile, kamuya açık ve çok şeffaf, ayrıca katılımcılar arasında daha yoğun ve zaman zaman daha hararetli tartışmalara olanak sağlıyor.

Aslında, tartışmalar ve müzakerelerin çoğu üyeler Beijing’e varmadan çok önce 10 günlük “toplantılar” sırasında başlatıldı. Covid-19 döneminde yeni iletişim araçlarının yayılmasıyla, üyeler, toplantılar sırasında masaya konacak konuların birçoğunu çevrim içi yapılan görüşmelerde ele aldılar. Halk genellikle nihai sonuçların açıklandığı resmi basın toplantılarıyla bilgi edinirken, toplantıları izleyen basının, Covid-19 kısıtlamalarında bile şimdi, uygun sosyal mesafe veya internet üzerinden üyelerle röportaj yapmaları için çok fazla fırsatı bulunuyor.

Sosyal, siyasal ve kültürel konularla ilgili on binlerce öneri ÇUHM ve ÇHSDK üyeleri tarafından masaya konuldu. Bu teklifler, uygulanması ya da reddedilmesiyle ilgili kararlar verilmeden önce değerlendirilecekler. İki Toplantı, Batı medyasının anlayabileceği gibi “incelemeden onaylayan bir parlamento” olmaktan uzak, toplumu ve insanları etkileyen bütün önemli konuların binlerce kişi tarafından gerçek anlamıyla kapsamlı biçimde tartışılmasına olanak sağlıyor.

“İki Toplantı”, Hükümet Çalışma Raporu’na göre, Çin’in bu yıl yüzde 6 oranında bir büyüme sağlayacağı ve 11 milyon kişiye iş imkânı yaratılacağı tahmin ediliyor, bu da geçen yıl negatif büyüme sağlayan ülkelerin toparlanması için bir umut ışığı olacak. Çin’in yoksulluğu azaltma başarısını, yoksulluğun bir daha asla geri dönmemesini sağlamak için kırsal kesimin canlandırılmasıyla ilgili iddialı bir program izleyecek ve bu, ülkelerin son derece yüksek oranlarda yoksullukla mücadele ettiği Afrika, Asya ve Latin Amerika gibi ülkeler için bir ders olacak. Ayrıca Çin, dünyaya daha fazla kalkınma fırsatı sağlayacak, Kuşak ve Yol İnisiyatifi programında, yüksek kaliteli gelişmeyi sağlamak için çaba göstermeye devam edecek.

Yeni Beş Yıllık Plan’daki bilim programı, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki Manhattan Projesi veya 1960’lı yıllardaki Apollo Projesi’ne nazaran çok daha iddialı bir program. Bu programın uygulanmasıyla, tüm ulus, tıp, enerji, gıda koruma ile uzun yaşam konularında insanlığın şimdi karşı karşıya olduğu sorunların çoğunun kolayca çözülebileceği, gerçek bir yenilik “serası” haline gelecek ve sadece Çin’in yararına değil, bütün insanlığın yararına olacak.