Çin’in siyasi takvimindeki en önemli etkinliği olan İki Toplantı için gözler başkent Beijing’e çevrildi. 

Ülkenin en üst yasama organı Ulusal Halk Meclisi ve en üst siyasi danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı, hükümetin geçen yılki çalışmalarını gözden geçirecek ve önümüzdeki yılın çalışmalarını saptayacak.

Bu yılki toplantılar özellikle önemli, çünkü 2021 yılı, 14. Beş Yıllık Planın başlangıcına ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. kuruluş yıl dönümüne işaret ediyor.

Bu sene toplantıların gündeminde yer alacak belli başlı konular şöyle.

HEDEF 2035

Çin geçen kasım ayında Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma ve Uzun Vadeli Hedefler için 14. Beş Yıllık Planı (2021-2025) taslak olarak ortaya koydu. Şimdi bu plan gözden geçirme ve tartışma için yasama oturumunda masaya yatırılacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, parti yetkililerine yaptığı açıklayıcı bir konuşmada, Çin’in 14. Plan döneminin sonuna kadar yüksek gelirli ülkeler için mevcut standartları karşılamanın ve ikiye katlamanın “tamamen mümkün” olduğunu söylemişti. Plan kapsamında Çin 2035 yılına kadar toplam ekonomik hacim ve kişi başına geliri iki katına çıkarmayı hedefliyor.

HÜKÜMET ÇALIŞMA RAPORU 

Çin Başbakanı tarafından sunulan hükümet çalışma raporunu gözden geçirmek, İki Toplantı’nın önemli bir parçasıdır.

Hem karne hem de yol haritası olarak nitelendirilen rapor, hükümetin geçen yılki çalışmalarının özetini içermesinin yanı sıra, hükümetin sosyoekonomik kalkınma açısından önceliklerini ve hedeflerini de ortaya koyuyor.

Yoksulluğun azaltılması, salgın kontrolü ve ekonomik toparlanmada elde edilen olağanüstü başarı göz önüne alındığında, bu yılki raporun dikkat çekici olduğuna inanılıyor.

Çin, sekiz yıllık çabaların ardından 25 Şubat’ta mutlak yoksullukla mücadelesinde kesin bir zafer ilan etti. “Tarihe geçecek bir mucize” olarak elde edilen başarının raporda vurgulanacağı belirtiliyor.

Ancak, yoksullukla mücadele görevi hiçbir şekilde bitiş çizgisi değildir, Cumhurbaşkanı Xi’ye göre bu “yeni bir yaşamın ve yeni çabanın başlangıç ​​noktasıdır”.

Xi aynı zamanda ülkenin kırsal kesimi canlandırma stratejisine daha fazla sinerji çağrısında bulundu ve Çin’in kırsal alanlarda daha üst düzey kalkınma için adım atmaya devam ettiğini belirtti.

Çalışma raporu, bu geçişin tam olarak nasıl gerçekleşeceğine dair daha fazla açıklama verebilir.

EKONOMİK BÜYÜME HEDEFİ

Ekonomik büyüme hedefi, bu yılki raporun bir diğer önemli noktası olacak.

Analistler, Çin’in bu yıl pozitif büyüme gören dünyanın tek büyük ekonomisi olacağı öngörüldüğünde, hedefin Çin’in ekonomik kalkınmasına yönelik beklentinin yanı sıra küresel ekonomik iyileşmeye potansiyel katkısını göstereceğine inanıyor.

Çin, Covid-19 salgını ve küresel kasvetli ekonomik ve ticaret ortamını çevreleyen büyük belirsizlik nedeniyle geçen yıl belirli bir hedef belirlemedi, ancak Covid-19’la mücadelenin bir yıl boyunca sıkı bir şekilde uygulanmasıyla Çin artık küresel olarak pandeminin gölgesinden kurtulma ve küresel ekonomiyi tekrar rayına sokma aşamasına geldi.

Mali ve Ekonomik İşler Merkez Komitesi yetkilisi Han Wenxiu, bu yılki ortalama ekonomik büyüme oranının yaklaşık yüzde 5 olmasının beklendiğini söyledi. Han, “Ekonomik gelişme iç ve dış belirsizliklerle yüzleşmeye devam ettiği için önümüzdeki günler yeterince iyi olmayabilir” diyerek ekonomik duruma karşı temkinli bir iyimser tavır sergiliyor.

Ayrı ayrı eyaletler tarafından belirlenen Gayri Safi Yurt İçi Hasıl (GSYİH) büyüme hedefleri de referans görevi görür. Resmi raporlara göre, Çin’in en büyük üç ekonomik güç merkezi Guangdong, Jiangsu ve Shandong da dâhil olmak üzere 10 eyalet bu yıl için yüzde 6 büyüme hedefi belirlerken, Hubei ve serbest ticaret limanı Hainan yüzde 10’luk hedef belirleyerek ekonomisine güçlü bir güven gösteriyor.