CGTN / Stephen Ndegwa

Çin’in üst düzey yasama ve siyasi yetkililerin yıllık toplantısı İki Toplantı geçen hafta başladı. Yıllık kurul toplantısına benzeyen oturumda, yeni yıl ve sonrası için hem derinlemesine düşünme hem de stratejiler belirleme zamanıdır.

Bu yılki toplantının merkezinde, tartışmalar yüksek hızlı büyümeyi yüksek kaliteli büyümeyle yer değiştirmeye; ekonomiyi arz yönlü yapısal reform ile yeniden dengelemeye; uluslararası ihracat pazarlarını desteklemeye devam ederken iç talebi genişletmeye; yenilik ve teknolojik gelişmeler yoluyla modernizasyonu ve yüksek kaliteli, akıllı ve çevreci üretimi teşvik etmeye odaklanacak.

Temelde bunlar, nicelikten ziyade kaliteye özel odaklanan modern bir ekonominin ayırt edici özellikleridir. Uzmanlar, İki Toplantı’nın ülkenin tüm yönetimini gelişen vizyonun mimarlarıyla aynı sayfaya yerleştirme fırsatı sunduğunu görüyor.

Çin, ekonomik başarısını yurt dışına yayarken ve paylaşırken bile, iç konumunu güçlendirmek için daha fazla çaba sarf ediyor gibi görünüyor. Odak alanlarının gösterdiği gibi, ülke, Covid-19 salgını gibi şoklardan ekonomisini korumanın bir yolu olarak uluslararası ve yerel pazarlar arasında mükemmel bir denge arıyor. Toplantı ilerledikçe dünya, Çin’in müttefiklerinin moralini yükseltebilecek veya azaltabilecek birkaç kritik öneri arayacak.

Afrika için, İki Toplantı iki ortağın iş birliğine daha fazla ivme kazandırmak için verdikleri vaat açısından önemlidir. Çin, Afrika’nın altyapısal gelişimine büyük yatırım yaptı ve bunun 2020’de salgının dayattığı durgunluğun ardından tam gaz yeniden başlatıldığını belirtmek tatmin edicidir. Özellikle bu yıl Senegal’in başkenti Dakar’da yapılacak Çin-Afrika İş Birliği Forumu (FOCAC) zirvesinde ortaklığı ilerletmeyi uman Afrika, Çin’in yeni düşüncesine uyum sağlayabileceği alanlara bakıyor olacak.

İKİ TOPLANTI HEM ÇİN HEM DE DÜNYA İÇİN GELECEĞE BİR BAKIŞ SUNUYOR

2018 FOCAC Beijing Zirvesi sonuçlarının bu yıl uygulanmasına yönelik takip çalışmalarının sonuçlanmasıyla Çin-Afrika ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılması bekleniyor. İki Toplantı, Afrika’ya ileriye dönük ne bekleyeceği konusunda oldukça iyi bir fikir verecektir.

Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan Batı bloku, toplantıdan gelen ekonomik politika açıklamalarına bakacak. Elbette, Çin’in 2020’de pozitif büyüme kaydeden tek büyük ekonomi olmasından hiç memnun değiller. Onların yargılarına göre, bu, ne yazık ki çoğu salgının sıkıntısını çeken gelişmiş ekonomilerin korumasında olmalıydı.

Nitekim Batı’nın asıl odak noktası, ülkenin mevcut gücünün bir barometresi olarak kullanabilecekleri toplantıdan çıkacak siyasi bakış açıları olacaktır. ABD, kazan-kazan sonuçları aracılığıyla insanlık için ortak bir kadere sahip bir dünya arayan eski mantrasında karşı söylemler yaratmanın bir yolu olarak Çin’in siyasi sınıfının ortaya çıkan felsefelerini yakından inceleyecek.

Farklı görüşler olsa bile, Çin’in halkının sosyoekonomik durumunu daha yüksek noktalara dönüştürme kararlılığından kimse şüphe duymuyor. Rekor sürede aşırı yoksulluğa karşı mücadele ve nihai zafer, ülkenin keşfedebileceği gelecekteki olasılıkları gösteriyor. Üstelik böyle bir “mucize”, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) önerdiği kararlı ve vizyoner liderlik olmadan gerçekleştirilemezdi. İki Toplantı, hem Çin hem de dünya için geleceğe bir bakış sunuyor.