13. Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) 4. Toplantısı ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi’nin 4. Toplantısı’nın basın çalışmalarına ilişkin salgın önlemleri açıklandı.

ÇUHM Daimi Komitesi Genel Ofisi ve ÇHSDK Ulusal Komitesi Genel Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgını kontrol önlemlerine ilişkin talepleri karşılayan bütün yerli ve yabancı gazetecilerin toplantıyı takip edebilecekleri bildirildi.

Açıklamada, Covid-19 salgınının Çin’de genel olarak etkili şekilde kontrol altına alındığına, ancak salgının küresel çapta yayılmaya devam ettiği için salgını önleme görevinin hâlâ ciddiyetini koruduğuna dikkat çekildi.

Açıklamaya göre, İki Toplantı’nın basın çalışmalarına ilişkin yapılan düzenlemeler neticesinde bu yıl toplantılara Beijing’de bulunan yerli ve yabancı basın mensupları katılabilecek. Bu sene yurt dışından basın mensupları Beijing’e davet edilmeyecek.

Ayrıca, toplantılar kapsamında gerçekleştirilecek röportajlar, çevrim içi olarak görüntülü veya yazılı şekillerde yapılacak.

İki Toplantı sırasında enformasyon merkezlerinde bütün gazetecilere gereken hizmet sağlanacak.

5 Mart’ta başlaması öngörülen 13. ÇUHM 4. Toplantısı’na ilişkin bilgilere http://www.npc.gov.cnadresinden, 4 Mart’ta başlaması planlanan ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi’nin 4. Toplantısı’na ilişkin bilgilere isehttp://www.cppcc.gov.cnadresinden ulaşılabilecek.