Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Çin’in en önemli siyasi faaliyeti olan “İki Toplantı” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkent Beijing’de düzenlenen “İki Toplantı”nın sona erdiğini hatırlatan Altay Atlı, “Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) ve Çin Ulusal Halk Meclisi’nden (ÇUHM) oluşan ‘İki Toplantı’ normalde iki hafta sürüyordu. Fakat Covid-19 nedeniyle bu yıl bir hafta sürdü. Bu yılki toplantılarda önemli veriler en başta ekonomi alanındaydı. ‘İki Toplantı’ bu yıl ayrıca önemliydi. Çünkü pandemi sorası yol haritasını çıkartacak toplantılar mahiyetindeydi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD)de yeni bir dönemin başladığı dolayısıyla ABD ile Çin arasındaki büyük güç rekabetinin yeni bir çehre kazanacağı yönelik bir toplantılardı. Ayrıca 2021-2025 yıllarını kapsayacak olan 14. Beş Yıllık Plan bu toplantılarla yürürlüğe girmiş oldu.” dedi.

XI’NİN DİKKAT ÇEKEN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in konuşmalarının önemine vurgu yapan Atlı, “Xi, pandemiye karşı Çin’in başarısından bahsetti. Bu başarının özellikle Çin’in siyasi siteminin ve Çin halkının yapmış olduğu tercihlerle ilgili olduğunu söyledi. Xi’nin konuşmalarında Çin’in yeni dönemde iddiasını ortaya koyan ifadelerde söz konusuydu. Xi’nin söylediği, ‘Artık genç insanlarımız yurt dışına gittikleri zaman dik durabilecekler, gurur duyabilecekler. Biz böyle değildik gençken. Çünkü artık başka bir devre girdik. Çin artık büyük bir ülke, büyük bir güç.’ ifadeleri çok dikkat çekti.” diye konuştu.

ÇİN İLE ABD ARASINDA ALASKA’DA ÜST DÜZEY TOPLANTI PLANLANIYOR

Akademisyen Dr. Altay Atlı, Çin-ABD ilişkilerindeki son gelişmeler için ise şunları söyledi:

“Joe Biden ile birlikte ABD’de yeni bir dönem başladı. İki ülke ilişkileri açısından Trump dönemi açıkçası çok zordu. Peki, Biden ile birlikte ne değişecek? Tabii ki, Biden ile birlikte büyük güç rekabeti sona ermeyecek. Trump döneminde masaya konulan konular birdenbire masadan kalmayacak. Fakat hep şunu söylüyorduk, ‘Üslup daha farklı olacak ve iki taraf arasında daha fazla diyalog görebiliriz.’ Çin Başbakanı Li Keqiang’ın İki Toplantı’da yaptığı ’ABD ile daha fazla ortak çalışma yapılabilir.’ ifadeleri de aslında buna bir işaret. Bununla birlikte son haftalarda iki ülke arasında diyaloğun artırılmasına yönelik gelişmeler de karşımıza çıkıyor. İki ülke arasında yakında üst düzey toplantı olacak ve bunun detayları belli olmaya başladı. Bakanlar düzeyinde ABD’nin Alaska eyaletinde 18 Mart’ta toplantı olacağına dair bilgiler geliyor. Alaska’daki toplantı yapılırsa Çin ile ABD’de arasındaki sorunlar bir anda çözülmeyecek ancak çözüme ve diyaloğa yönelik önemli adım atılmış olacak. Bu toplantı sonrası yine üst düzey katılımlarla kısa aralıklarla yeni toplantılar da göreceğiz.”