Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Demokrasi Vakfı Başkanı (NED) Çin’in Taiwan bölgesini “ziyaret etti”. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Wang Wenbin, NED’nin “İkinci CIA” olarak bilindiğini ve kar amacı gütmeyen olarak iddia edilen bu örgütün aslında uzun süredir ABD Kongresi ve Beyaz Saray tarafından finanse edildiğini ve sözde demokrasi bayrağı altında diğer ülkelerin rejimlerini yıkma, hükümet karşıtı eylemleri kışkırtma ve diğer utanç verici girişimlerde bulunduğunu ifade etti.

Wang Wenbin, bu örgütün uzun zamandır birçok ülkede hükümet karşıtı gruplarla ve “Doğu Türkistan”, “Hong Kong bağımsızlığı” ve “Tibet bağımsızlığı” yasadışı güçleriyle bağlantı koruduğunu ve çeşitli Çin karşıtı protestoları finanse ettiğini ve aynı zamanda Çin’le ilgili yalan ve söylentilerin ana üreticilerinden ve yayıcılarından biri olduğunu belirtti.

Örgütün yalnızca 2020’de Çin’in siyasi ve sosyal istikrarını tehlikeye atan faaliyetleri teşvik etmek için yaklaşık 70 projeye 10 milyondan fazla ABD Doları fon sağladığını dile getiren Wang Wenbin, 2004-2020 yıllarında örgütün yasadışı “Doğu Türkistan” kuruluşlarına 8 milyon 758 bin 300 ABD Doları tutarında fon sağladığını dile getirdi.

Wang Wenbin ayrıca, bu örgütün sorumlusunun sözde demokrasi kisvesi altında Çin’in Taiwan bölgesine gittiğini ve “demokrasi ilacı” satmak bahanesiyle ayrılıkçılığı kışkırttığını kaydetti.

Wang Wenbin, ABD’nin sözde “Taiwan bağımsızlığı” güçlerini desteklemek için demokrasiyi kullanması ve Çin’i caydırmak için Taiwan bölgesini kullanma stratejisine hizmet etmesi girişiminin geçmişte başarılı olamadığını, ne şimdi ve ne de gelecekte de başarılı olamayacağını vurguladı.

Wang Wenbin ayrıca, Taiwan’daki İlerici Demokratik Parti’yi (PDP) demokrasinin sözde “Taiwan bağımsızlığı” için bir muska olmadığı konusunda uyarmak istediklerini ve 1,4 milyar Çinli‘nin ortak beklentisine uymanın demokrasinin gerçek yolu olduğunu ifade etti.