Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Alerjisi veya astımı olanlar için zor zamanların başladığına dikkat çeken Yusuf Özkan, “Hapşırma nöbetleri, sulanmış gözler, tıkalı veya kaşıntılı burun, polen alerjinin olmazsa olmazları. Aslında geçmişte bu aylarda polen alerjisinden konuşmak için biraz erken sayılırdı. Fakat son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle polen alerjisi daha da kötüleşmeye ve kendisini daha erken hissettirmeye başladı. Eskiden nisan ortasında veya nisan sonunda ortaya çıkmaya başlayan polenler iklim değişikliği nedeniyle mart ayının ortalarından itibaren kendini gösteriyor. Özellikle kızılağaç ve huş ağaç gibi bitkiler erkenden çiçek açıyor. Bu da polen alerjisi olanların hayatını giderek zorlaştırıyor. Son 30 yıldır da artarak devam eden bir süreç. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan araştırmalarda son 30 yılda havada polen yoğunluğunun yüzde 20 oranında arttığı saptandı. Bu araştırma sonrası Avrupalı halk sağlığı uzmanları da çeşitli araştırmalar yaptılar. Özellikle son yıllarda yaşanan iklim krizi ve buna bağlı olarak mevsimlerdeki değişiklikler nedeniyle polen alerjisinin daha erken gündeme geldiği ve daha şiddetli seyrettiği ortaya çıktı. Bu nedenle alerjinin giderek daha fazla zamana yayıldığı belirlendi. Avrupalı halk sağlığı uzmanları çevre sorunları ve iklim krizinin artmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte bu sıkıntıdan mustarip olan insanların daha da kötü bir süreç yaşayabileceğini işaret ediyorlar.” dedi.

HOLLANDA’DA AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Gazeteci Özkan, Hollanda’da başlayan ağaçlandırma seferberliği için de şunları söyledi:

“Hollanda’da özellikle büyük kentlerde giderek artan betonlaşma nedeniyle yeşil alan ve ağaç sayısının hızla azaldığı belirlendi. Bu nedenle de çeşitli çözümler aranıyor. Bunların başında da Lahey Belediyesinin yeni yürürlüğe koyduğu bir uygulama var. Lahey Belediyesi bundan böyle ağaç talebinde bulunan herkese bedava ağaç yardımında bulunacak. Lahey’de şu anda yaklaşık 120 bin şehir ağacı var. Ancak önümüzdeki yıllarda kent sakilerinden gelen talep ve belediyenin yapacağı çalışmalarla yılda en az bin ağaç eklenecek. Ayrıca belediye kendisine ait park ve çeşitli arazilerde de ağaçlandırma çalışması yapacak. Böylelikle son yıllarda artan yapılaşmaya karşı yeniden yeşilin hakim olabilmesi için yoğun bir çalışma başlatılacak. Aslında bu sadece Lahey’in sorunu değil, son yıllarda ülkenin birçok yerinde ağaç ve orman sayında hızla azalma kaydedildi. Bu nedenle de geçen yıl ağaçlandırma seferberliği başlatılmıştı. 2019 yılında 1,6 milyon yeni ağaç dikildi. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Yıllık ortalama 2 milyon yeni ağaç dikilmesi planlanıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde sürdürülecek kampanyalarla 100 milyondan fazla ağaç toprağa dikilmiş olacak. Hollandalı yetkililer böylelikle iklim değişikliğinin, iklim krizinin yaratacağı etkileri en aza indirmek istiyor.”