Çin Dışişleri Bakanlığı, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ve en büyük gelişmiş ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ortak bir misyona sahip olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin İklim Özel Elçisi John Forbes Kerry, kısa süre önce ABD ve Çin’in iklim değişikliğiyle mücadele konusunda işbirliği yapmaları gerektiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında Kerry’nin ifadelerini değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ile en büyük gelişmiş ülkesi ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ortak bir misyona sahip olduklarını, iki ülkenin koordinasyonu yoğunlaştırıp bu hususta diğer ülkelere örnek teşkil etmeleri gerektiğini söyledi.

Zhao Lijian, “Çin ve ABD’nin bazı alanlardaki iş birliği, ikili ilişkilerin genel durumuyla sıkı ilişkili. ABD, Çin’in iç işlerine karışıp çıkarlarını zedelerken, ikili ve çok taraflı küresel işlerde Çin’den anlayış ve destek beklememeli. ABD’nin yapması gereken, Çin ile önemli alanlarda koordinasyon ve iş birliğine elverişli şartlar oluşturmaktır.” diye konuştu.