Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’deki erken seçim tartışmalarına değinen İsmet Özçelik, erken seçim kararının Cumhurbaşkanı veya Meclis tarafından alınabileceğini hatırlattı.

Şu anda bu iki olasılığın da imkânsız göründüğünü belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İktidar bir erken seçime giderse bu intihar olur. Bütün anketler iktidarın oylarının önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor, yüzde 50’ye ulaşması için çok fark var. İktidarın bir seçim kararı alması pek mümkün görünmüyor. Ancak ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partiyi baskın bir seçime hazır hale getirmek istemesinin nedenini bilemiyorum.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Afganistan’da yenildi bundan sonra Türkiye’de faaliyetlerini artıracak, diye konuşuyorduk acaba buna benzer bir şey mi var? Acaba ABD, Türkiye’yi erken seçime götürmek için yeni bir hamle mi yapacak? Bunlar akla gelmeye başladı, Ankara kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun ifadelerinin şifreleri çözülmeye çalışıyor.

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM

İki tedirginlik mevcut özellikle pandemi uzmanlarında, son günlerde artan ölüm sayıları bunu daha çok tetikler mi, endişesi var. YÖK Başkanı, yüz yüze eğitim konusunda kararlı görünüyor. Burada bazı hassasiyetler dikkate alınmış, salgının seyrine göre bazı şeyler yapılacak, deniliyor.

Uygulamalı eğitimin yapılması zorunlu olmayan alanlarda esneklikler de sağlanacağı söyleniyor. Yurtların hazırlanması var. Esnaf var, kiralık evler var… Kiralarda ciddi bir artış gözleniyor, bir sürü sorunu da beraberinde getirecek, bunların aşılması için beraber çalışılması gerekiyor. Ama görünen şu üniversitelerde eğitim yüz yüze olacak, herkes kendini buna göre ayarlıyor.

AFGANİSTAN’DAKİ GELİŞMELER

Türkiye Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlarız, diyordu, onlar da dedi ki, ‘Dünyanın hiçbir ülkesinde havalimanının güvenliğini başka ülke sağlamaz. Teknik anlamda sivil destek ihtiyacı olursa bu konuda görüşürüz.’

Çekilme için 31 Ağustos ısrarını sürdürdü Taliban ve Türkiye’yi de buna dâhil etti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) çarşamba gecesi Türk askerinin Afganistan’dan ayrılmaya başladığını söyledi.

Dün akşam kimine göre 6, kimine göre 7 patlama gerçekleşti. Afgan kaynaklarına göre, 70 kişi hayatını kaybetti. 15 ABD askerinin ölmesi ve yaralanması son derece kritik. ABD’den peş peşe açıklamalar geldi. Merkez Kuvvetler Komutası açıklama yaptı bir an önce Afganistan’dan kaçarsak tavrını aldı. Biden bir basın toplantısı yaptı, biraz intikam duruşu sergiler bir hava yaratsa da konuşmasının sonunda o hava bambaşka bir yere evirildi.

ABD o kadar çaresiz bir konuma düştü ki, terörist dediği Taliban ile terörizme karşı bilgi paylaştığını belirtti. Saldırıları IŞİD üstlendi. Peki, IŞİD kim? Önümüzdeki günlerde de bunu çok konuşacağız. Trump, IŞİD için ‘Obama ve Clinton kurdu.’ demişti. Çok ciddi iddiaları vardı.

IŞİD, ABD ne isterse onu yapıyordu. Irak merkezi hükümeti ABD’ye direniyor bir bakıyorsunuz IŞİD, Bağdat’a yürüyor. Suriye’de de aynı, nereye istedilerse oraya sürdüler. Suriye’de en büyük rolü IŞİD üstlendi. IŞİD, CIA ve Mossad’ın çocuğudur. Suriye’deki IŞİD nereye gitti? Herkes bilmiyor mu bunun Afganistan’a taşındığını. Çok sayıda haber de yapıldı.

TALİBAN PENCŞİR’İ KUŞATTI

Orası çok küçük bir bölge aslında. Orada Ahmet Mesut, Batı’dan yardım istedi ama Batı’nın kendini kurtaracak gücü yok. Bu nedenle bize gelen bilgilere göre Batı’dan gelen desteği görememiş ve Rusya ile temasa geçmiş. Taliban gitsin görüşünü yumuşatmış ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’nde yer almak isteyen bir tavır içinde. Bu çerçevede de Rusya’dan yardım talep etmiş. Öyle sanıyorum, Ahmet Mesut önümüzdeki günlerde kurulacak koalisyon hükümetinde yer alma çabasında ancak Taliban şu anda onun bölgesine doğru hareket etmiş durumda. Bir sonuç alınabilir mi, şimdiden söylemek zor.

MERKEL’DEN “AFGANİSTAN” AÇIKLAMASI

İngiltere’nin ABD’nin çekilmesine itirazları var. Bu muhalefet NATO içinde olduğu kadar şimdi Avrupa Birliği’ne (AB) de yansımaya başladı. Almanya, AB’deki en güçlü devlet, Merkel’in ‘Kabul edelim artık Taliban şu anda Afganistan’da bir gerçeklik ve bu gerçeklikle başa çıkmak zorundayız.’ diyor. Merkel, uluslararası toplumu Taliban’ın ilerleyişi konusunda da eleştiriyor, ‘Tahmin edemedik.’ diyor.

Merkel, her şeyi tespit edip açıklıyor ve ‘Bu gerçekliği kabul etmeliyiz, Taliban ile temasa geçmeliyiz.’ diyor. Bu önümüzdeki günlerde NATO ve AB içinde konunun daha çok tartışılacağının işareti.”