Çin-Pasifik ada ülkeleri dışişleri bakanları toplantısının ilki, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin başkanlığında bugün video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi Üyesi olan Wang Yi, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin’in insanlığın kader ortaklığı anlayışıyla Pasifik ada ülkelerinin kendilerini geliştirmelerini desteklediğini belirtti. Wang Yi, ortak çabalar sayesinde Çin ile Pasifik ada ülkeleri arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın daha güzel geleceği olacağına ve halklara daha fazla yarar getireceğine inandıklarını dile getirdi.

Wang Yi, söz konusu kapsamlı stratejik ortaklığın güçlendirilmesi için politik iletişimin artırılarak dışişleri bakanları arası düzenli görüşme mekanizmasının oluşturulması, Covid-19’la mücadelede iş birliğinin derinleştirilmesi önerilerinde bulundu.

Wang Yi, Çin’in ada ülkelerine aşı ve malzeme sağlamaya devam edeceğini ve iş birliği fonuna ek sermaye aktaracağını belirtti.

Ekonomik toparlanma konusunda Çin, ada ülkeleriyle birlikte Kuşak ve Yol projelerini inşa edecek, koşulsuz ekonomik ve teknolojik yardımlar sağlayacak.

Çin-Pasifik ada ülkeleri yoksullukla mücadele ve kalkındırmada iş birliği merkezi, iklim değişikliğiyle mücadele iş birliği merkezi kurulacak.

Kültürel iletişim alanında Çin, ada ülkelerine hükümet bursu sağlayacak, Pasifik turizm teşkilatının çalışmaları ve ada ülkeleriyle Çin’in eyaletleri arasındaki iş birliği projelerini destekleyecek.

Wang Yi, çok taraflılığın sürdürülmesinin önemini vurgulayarak, Çin’in ada ülkeleriyle birlikte Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Sözleşmesi’ne dayalı uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme sistemini ve güney Pasifik’in nükleerden arındırılmış bölge konumunu korumaya hazır olduğunu söyledi.

Ada ülkelerinin dışişleri bakanları, uzun süredir sağladığı yardım ve destekler için Çin’e teşekkür etti ve Tek Çin politikasını yineledi. Yetkililer, Çin’le birlikte Kuşak ve Yol’u inşa edeceklerini, Çin’le ortaklığı yeni düzeye taşımaya çalışacaklarını, salgınla mücadele ve iklim değişikliğiyle başa çıkılması gibi küresel sorunlarda Çin’le eş güdümü artıracaklarını kaydetti.