600 bin dozluk AstraZeneca tarafından geliştirilen yeni koronavirüs (Covid-19) aşısı dün Gana’nın başkenti Accra’ya ulaştı. Gana, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından başlatılan COVAX programı yoluyla aşıyı alan ilk ülke oldu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve DSÖ tarafından ortaklaşa yapılan açıklamada, aşılama programını desteklemek ve Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için birden fazla tarafla işbirliğini sürdürmeye kararlı olduklarına işaret edildi.

Öte yandan Çinli şirket Sinopharm tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarını taşıyan özel uçak dün Bolivya’nın en büyük ekonomik şehri Santa Cruz’a ulaştı. Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce havaalanında aşıyı karşıladı.

Çin’in Bolivya Büyükelçisi Huang Yazhong, iki ülkenin aşı işbirliği anlaşmasını imzalamasının üzerinden iki haftadan kısa bir süre sonra aşının teslim edildiğini ve Çin’in aşılarının daha fazla hayat kurtaracağını ümit ettiklerini ifade etti.

Bunun yanı sıra, Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen yeni koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk partisi dün Bangkok’a ulaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan verilere göre, dünya genelinde Covid-19 vakalarının sayısı 111 milyon 762 bin 965’e yükseldi.

Örgütün günlük raporuna göre, dün TSİ 18.48 itibarıyla dünyadaki toplam vaka sayısı bir önceki güne kıyasla 326 bin 531 artarak 111 milyon 762 bin 965’e çıktı, vefat sayısı ise 8 bin 384 artarak 2 milyon 479 bin 678’ye çıktı.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından açıklanan verilere göre ise, dün ABD’de tespit edilen vaka sayısı 28 milyon 313 bin 3’e ve salgından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı da 504 bin 295 olarak kaydedildi.