Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut çatışmanın küresel ekonomiye ciddi olumsuz etkiler getireceğini açıkladı.

IMF dün yaptığı açıklamada, en erken gelecek haftada Ukrayna’nın 1 milyar 400 milyon  dolar tutarında acil finansman talebini IMF İcra Komitesi’ne sunacaklarını bildirdi.

IMF, Rusya ile yakın ilişkili olan ülkelerin tedarik zincirinde yetersizlik riskiyle karşı karşıya bulunacağına işaret ederek IMF’nin şu an bu konuda Moldova’da ilgili yardım planlarını ele almakta olduğunu açıkladı.

IMF Genel Direktörü Kristalina Georgieva önceki gün yönettiği bir toplantıda, adı geçen çatışmanın küresel enerji ve buğday fiyatlarında büyük artışa neden olduğuna dikkat çekerek, bunun Covid-19 salgını ve küresel tedarik sıkıntısının enflasyona verdiği etkileri daha da şiddetlendirdiğini kaydetti.

IMF tarafından yapılan bir açıklamada, Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmanın şiddetlenmesi halinde, küresel ekonomide daha büyük kayba neden olacağına, Rusya’ya yönelik yaptırımların diğer ülkelere de olumsuz etkiler getireceğini, dolayısıyla tüm dünya ülkelerinin fiyat artışını dikkatle gözlemleme yapmaları, toplumun zayıf topluluklarına destek artırmaları gerektiğini vurguladı.

IMF, bu haftanın ilk günlerinde yaptığı açıklamada ise şu andan Haziran’a kadar sürecek olan dönem içinde Ukrayna’nın IMF’ten 2 milyar 200 milyon dolar tutarında sermaye desteği alabileceğini kaydetti.