Pakistan Başbakanı İmran Han Beijing Kış Olimpiyatları açılışı için ziyaret ettiği Çin’de, Global Times gazetesinin sorularını yanıtladı. Söz konusu röportajı sizler için alıntılıyoruz:

 

Global Times: 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın düzenlenmesi konusunda Çin’den ne gibi beklentileriniz var? Çin’e geldiğiniz için neler hissediyorsunuz?

İmran Han: Neredeyse 20 yıl uluslararası sporcu olarak müsabakalarda yer aldım ama başbakan olduğumdan beri uluslararası sporları izlemek için neredeyse hiç zamanım yok. Bu yüzden Kış Olimpiyatlarını izlemeye davet edilmek benim için büyük bir zevkti. Etkinliğin çok etkileyici olduğunu söylemeliyim. Hiç böyle bir gösteri görmemiştim, havai fişekler ve özellikle aydınlatmanın etkisi muhteşemdi.

Bir ülke yükselirken, özgüveni olduğunda herkese ulaşabilir. Dün gece gittiğim muhteşem etkinliği ancak böyle bir ülke yapabilirdi. Başbakan olarak Beijing’e dördüncü ziyaretim. Yıllar önce, sadece bir politikacı ve bir milletvekiliyken geldim. Çin iki yılda bir değişiyor. Tanıyamazsınız. Buraya geldiğinizde farklı bir ülkede olduğunuzu sanıyorsunuz. Altyapı açısından bu kadar hızlı değişen bir ülke görmedim.

Pandemi sırasında olimpiyat düzenlemek, yapılması en zor şeylerden biridir. Bir ülkenin bunu yapabilmesinin tek yolu, inanılmaz bir disipline sahip olmasıdır.

Global Times: Kış sporları alanında Çin ve Pakistan arasında herhangi bir iş birliği ve değişim var mı? Kış Olimpiyatları, Çin ve Pakistan arasındaki ikili ilişkilere nasıl ivme kazandıracak?

İmran Han: Pakistan’da kış sporları geleneği yoktur. Şimdi ilk kez kış sporlarına önem veriyoruz. Kış sporlarını ortak sürdürebileceğimiz coğrafya, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne komşu olan Pakistan’ın kuzey bölgelerini diğer bölgelerine bağlayan Karakoram Otoyolu’nu inşa etmemize Çin yardım etti. En yüksek 10 dağdan bazıları Pakistan’da. Harika kayak pistleri olan yüksek dağlarımız var.

Global Times: Pakistan-Çin ilişkisi “demir kardeşler” olarak tanımlanıyor. Pakistanlılar Çin’i nasıl görüyor? 2021’de iki ülke diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70’inci yıl dönümünü kutladı, Çin-Pakistan ilişkilerinin geleceği için beklentiniz nedir?

İmran Han: Pakistan ve Çin birbirlerini sadece demir kardeş olarak görmüyorlar, aynı zamanda Çin ve Pakistan ilişkisinin Himalayalar kadar yüksek olduğunu düşünüyorlar. Bu insandan insana ilişkidir. İnsanlar arası iyi ilişkiye sahip olduğunuzda, hükümetlerin işi kolaylaşıyor. Çin ve Pakistan ilişkisi 70 yıl öncesine dayanıyor ve koşula uygun bir ilişki olarak yaşanıyor. 70 yıldır birbirimizin yanındayız. Diğer ülkelerle, bazen iyi bazen kötü ilişki dönemlerimiz oldu, ancak Çin ile 70 yıldır tutarlıyız.

Pakistan takımı salona girerken stadyumda alkışlar koptu. Stadyumda en çok alkışı alan Çin’in yanı sıra Pakistan’dı. Hepimiz bundan çok etkilendik ve memnun kaldık.

Çin-Pakistan bağları, Başkan Xi Jinping’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin bir parçası olan Pakistan ve Çin’i birbirine bağlayan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) nedeniyle gelecekte daha da güçlenecek. CPEC bizi sadece kara yolu bağlantısıyla değil, iş birliği, sanayileşme, tarım ve turizmle de bağlayacak, bu nedenle iki ülke arasındaki ilişki daha da yakınlaşacak ve güçlenecek.

Global Times: 2022’de CPEC’den nasıl bir potansiyel gelişimi beklemeliyiz?

İmran Han: CPEC’in ilk aşaması bağlanabilirlikti. CPEC ikinci aşamaya geçtiğinden, Pakistan’ın bel kemiği olan özel ekonomik sanayi bölgeleri ve tarım anlamına gelmektedir. Pakistan’daki ana geçim kaynağı tarımdır. Çin’in tarım ardından bilgi, teknoloji ve Bilişim Teknolojisi’nde verimliliğimizi artırmamıza yardımcı olmasını bekliyoruz. Teknoloji gelecek demek. Çinli firmaları Özel Teknoloji Bölgelerine gelmeye ve bu teknoloji bölgelerini işletmeye davet ediyoruz.

Global Times: Çin Komünist Partisi (ÇKP), 2022’nin ikinci yarısında Beijing’de ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’ni toplayacak. ÇKP’nin yıllar içinde Çin’e ve dünyaya getirdiği başarıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

İmran Han: ÇKP insanlık tarihinin en büyük başarılarını elde etti. Son 30 ila 40 yılda 700 milyondan fazla insanı yoksulluktan kurtardı. Geçen yıl Xi, Çin’deki aşırı yoksulluğun sona erdiğini duyurdu. Bundan daha büyük bir başarı olamaz. Bu, herhangi bir uygarlığın en büyük başarısı olmalı.

Pakistan olarak kesinlikle Çin’den öğrenmek istediğimiz çok şey var. Zaten öğreniyoruz, Çin modelini takip etmeye çalışıyoruz. İnsanları yoksulluktan nasıl kurtarırız? Benim için bir hükümetin en büyük zorluğu, sosyal yapının en altında bulunan insanlarla ilgilenmektir. Medeniyetler zenginlerin nasıl yaşadığına göre değil, fakirlerin nasıl yaşadığına göre değerlendirilir.

Çin hakkında büyüleyici bulduğum bir diğer şey de toplumunun disiplini. Başka hiçbir toplumda böyle bir disiplin yoktur. Yine, Çin’in Covid-19 ile başa çıkma şekline geri dönersek, dünyaya baktığınızda Çin’in yaptığı gibi hiçbir toplum yapamadı.