Çin’in son 40 yılda yürüttüğü aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması kampanyası sonuç verdi. Ülkeler ve uluslararası kurumlar bir yandan Çin’i tebrik ederken diğer yandan bu başarıdan öğrenmeye çalışıyor.

CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir başarıya imza atarak 40 yılda neredeyse 800 milyon insanı yoksulluktan kurtardı. Üstelik bu başarı sadece Çin için değil dünyanın geri kalanı için de büyük bir kazanım anlamına geliyor. Zira Dünya Bankası, Çin’in 1970’lerin sonlarından bu yana küresel yoksulluğun azaltılmasına yüzde 70’ten fazla katkıda bulunduğunu duyurdu.

Çin’in daha yaşanılabilir bir dünyayı inşa etmek adına attığı adımlar uluslararası kamuoyu tarafından dikkatle takip ediliyor. Kimi ülkeler Beijing yönetiminin yoksulluk karşıtı politikalarını kendileri için incelerken, uzmanlardan bazıları Batı’nın böylesine büyük bir başarıyı görmezden gelmesine güçlü itirazlar sunuyor. CRI Türk olarak, dünya siyasetinin önde gelen liderlinin, uluslararası kurumların ve akademisyenlerin görüşlerini dikkatinize sunuyoruz:

Pakistan Başbakanı Imran Han: Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin hükümetini, ülkelerinde aşırı yoksulluğu ortadan kaldırdığı için tebrik ediyorum.

Pakistan Başbakanı Imran Han

Tarihte 35 yıllık bir zaman dilimi içinde 750 milyon aşırı yoksulluktan daha önce kurtarılmamıştı. Pakistan gibi gelişmekte olan ülkeler için burada öğrenilmesi gereken dersler var. Kararlılık ve adanmışlıkla biz de kendi halkımız için aynı şeyi yapabiliriz.

Birleşmiş Milletler, Çin Halk Cumhuriyeti  Koordinatörü Siddharth Chatterjee: Son 40 yılda yaklaşık 800 milyon insanı yoksulluktan kurtardığı için Çin’i tebrik ediyoruz. Bu eşitsizliğin son erdirilmesi için dönüm noktasıdır.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov: Çin Halk Cumhuriyeti büyük bir nüfusa sahip büyük bir ülke. Yeni tip koronavirüs ekonomik ve sosyal kalkınmaya zorluklar getirmesine rağmen, Çin ileriye dönük olarak trendi sürdürmeyi başardı.

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Erik Solheim: Şaşırtıcı! Çin, 1980’li yıllarda Afrika kıtasından yoksuldu. Bu yüzyılın şimdiye kadar ki en büyük başarısı olabilir!

BAE Çin Büyükelçisi Ali Obaid Al Dhaheri

Birleşik Arap Emirlikleri Çin Büyükelçisi Ali Obaid Al Dhaheri: Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ndeki yoksulluğun ortadan kaldırılması hedefini planlanandan 10 yıl önce karşıladığı için Çin’i tebrik ediyoruz.

Belçika-Çin Ticaret Odası Başkanı Bernard Dewit: Dünya, yeni tip koronavirüs, iklim değişikliği ve kimi ülkelerdeki savaşlarla boğuşurken bu haberi duymak moral verici. Bu, yoksulluktan etkilenen birçok ülke ve bölge için bir umut kaynağı. Çin ve Avrupa ihtiyacı olanları yardım etmek için ele ele vermelidir.

ABD, San Antonio’daki Teksas Üniversitesi Profesörü Jon Taylor: Bu önemli bir olay ve Batı tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu kayda değer başarı ile alay etmek, Çin halkının uluslarının refahını iyileştirme çabalarına bir hakarettir.

Jeffrey Sacks

Eski BM Genel Sekteri Kofi Annan ve Ban Ki-moon’un danışmanı, Columbia Üniversitesi Profesörü Jeffrey Sacks: Çin’in başarısı, dünyaya aşırı yoksulluğu sona erdirmek için birlikte çalışmaya ilham vermeli ve Çin’in eğitim, halk sağlığı ile gelişmiş altyapıya yapılan büyük yatırım deneyiminden yararlanılmalıdır. Çin, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 5G, yenilenebilir enerji ile yoksulların yararına diğer ileri teknolojilere yatırımlar da dahil olmak üzere bu çabada birlikte uyumlu ve verimli bir şekilde çalışacağını umuyorum.

Birleşik Krallık Hull Üniversitesi Uluslararası Ticaret Hukuku Profesörü Christopher Bovis: Çin’in tutarlı ve öngörülebilir ekonomik büyümesi halkına daha yüksek gelir sağladı. Böylece yoksulluğun azaltılmasını önemli ölçüde etkiledi. Aşırı yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak için ilk Binyıl Kalkınma Hedefine ulaşılmasına en büyük katkı sundu.

Nawazish Mirza

Fransa Excelia İşletme Okulu Finans Profesörü Nawazish Mirza: Yoksulluğu ortadan kaldırma politikaları insan odaklıydı. Genel ve küresel refahı iyileştirmeyi amaçlıyordu. Tüm ulusun dahil olduğu çabalar dayanışma yaratırken, ekonomik sistem ihtiyaç duyulan kaynakları bir araya getirmek için sosyalist sistemin faydalarından yararlandı.

Eski Nijerya Başkan Adayı Remi Sonaiya: Çin, son kırk yılda 770 milyon insanı aşırı yoksulluktan kurtardı. Hükümetimiz defalarca yoksulluktan 100 milyonu kaldırmayı taahhüt ediyor. Bu yapılması gereken bir görev.