İngiliz Uluslararası İlişkiler Analisti Tom Fowdy, BBC Beijing Muhabiri John Sudworth’un Çin’in ilgili kurumuna haber vermeden ülkeden ayrılmasını ve BBC’nin konuyla ilgili bildirisini sert bir dille kınadı.

BBC Twitter hesabından Beijing’deki Muhabiri John Sudworth’ın Çin’in ana kesiminden ayrıldığını duyurdu.

Twitter hesabında konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Fowdy, “BBC’nin bu utanç verici ve ön yargıyla dolu bildirisi, Çin’de yalan haber ve ideolojik ayrımcılık yaptıklarını açıkça ortaya koyuyor. BBC’nin suçlaması gereken yine kendisi. BBC, ‘ifade özgürlüğü’ söyleminin arkasına saklanıyor, gerçeklerin savunucusu olduğunu iddia ediyor, ancak Çin karşıtı kamuoyu oluşturmaya ve yeni bir soğuk savaş başlatmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Fowdy, BBC’nin tarafsız yayın yaptığını ileri sürdüğüne, ancak Çin’le ilgili haberlerinin siyasi çatışma ve şiddete sebep olabilecek propaganda girişimleri olduğuna dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de önceki gün düzenlediği basın toplantısında BBC’nin Xinjiang, Hong Kong ve Covid-19 salgınıyla mücadele hususlarında uydurduğu yalanları eleştirmişti.