Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de en önemli gündem maddesinin Ukrayna olmaya devam ettiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, hafta sonu İngiliz istihbaratından önemli bir açıklama geldiğini belirtti.

İngilizlerin, Rusya’nın Ukrayna’da yeni bir hükümet oluşturma çabasında olduğunu iddia ettiğini bildiren Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmede karar verme aşamasında olduğu belirtiliyor. Birleşik Krallık’ın bu tarz istihbaratları kamuoyuyla paylaşmasına pek alışkın değiliz. Bunun zamanlaması da önemli. Bu açıklama tam da ABD ve Batılı ittifaklar arasında ciddi bir pazarlık süreci devam ederken geldi. ABD, Rusya’nın 100 binden fazla askerini Ukrayna sınırına konuşlandırmış olmasından rahatsızlığını dile getiriyor. Rusya’da NATO’nun sınırındaki silahlandırma girişimlerinden rahatsız durumda. Şu anda ABD ve Rusya’nın Ukrayna sınırında yüz yüze geldiğini söylemek mümkün.

İngilizler neden şimdi açıklama yapıyor? Müzakerelerde baskı kurmaya çalışıyorlar, bir adım önce olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Bu öne sürülen iddialar doğruysa demek lazım. Rusya’dan da bu konuda açıklama gelmedi. İngiliz istihbaratına göre, Yevheniy Murayev isimli birinin Rusya’yı destekleyecek kukla hükümetin başında Kiev yönetimine gelmesi bekleniyor. Bu nasıl yapılacak, işte buna yönelik detay yok.

ABD’DEKİ COVID-19 VAKALARINDA ARTIŞ SÜRÜYOR

Rekor vaka rakamlarına ulaşılmıştı. Ancak artık bu sayılar yavaş yavaş düşmeye başladı. Bu ümit verici bir durum. Vakaların gidişatı sağlık sektörü üzerinde ciddi baskı kuruyordu. Günde 720 bin ortalama vaka görmeye başlamıştık. Aşağı yönlü bir trende geçilmiş durumda. Can kayıpları düşmüş değil. Ortalama günlük 2 bin 100 can kaybı yaşanıyor. Yetkililer ise tedbiri elden bırakmamak gerektiğini söylüyorlar.”