Çin’in Londra Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yer alan haberde, sözde Dünya Uygur Kongresi (WUC) ve Uygur Özel Mahkemesi tarafından Çin hükümetine yönelik yapılan suçlamaların tamamen asılsız ve kötü niyetli olduğu ve bu girişimi şiddetle kınadıkları duyuruldu.

Sky News’ta yer alan haberde, “WUC” ve “Uygur Özel Mahkemesi”yle röportaj yapıldığı ve Çinli yetkililerin diğer ülkelerdeki Uygurları tutuklamaları veya ülkelerine geri göndermeleri için baskı yaptığı iddia edildi. Çin’in Londra Büyükelçiliği’nin sözcüsü söz konusu haber hakkında soruyu yanıtlayarak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, herkesin bildiği gibi “WUC’nin” şiddet yanlısı bir ayrılıkçı terör örgüt olduğu ve “Uygur Özel Mahkemesi”nin “WUC” tarafından finanse edilen ve Çin karşıtı küçük bir grup tarafından dolandırıcılık maksadıyla kurulan siyasi bir araç olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Uygur Özel Mahkemesi”nin yasal bir kurum olmadığına ve yasal yetkilere sahip olmadığına dikkat çekildi.

Çin’in Londra Büyükelçiliği’nin açıklamasında, bir süredir adı geçen iki örgütün her türlü yalanı uydurup, yayarak Çin’i karalamaya ve Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki istikrara zarar vermeye çalıştığı, vicdanlı ve akıl sahibi herkesin bu iki yasa dışı örgüte aldanmayacağı belirtildi.

Xinjiang ile ilgili meselelerin hiçbir şekilde din, etnik veya insan hakları meseleleri olmadığı, ancak şiddet, terörizm, ayrılıkçılık ve radikalleşme ile mücadele konuları olduğu belirtilen açıklamada, Xinjiang’da sözde kitlesel gözaltı, Uygur kadınlarını kısırlaştırma ve soykırım gibi suçlamaların tamamen uydurma söylentiler olduğu kaydedildi.

Açıklamada, mevcut durumda Xinjiang’da ekonominin geliştiği, sosyal istikrarın korunduğu, insanların yaşam koşullarının iyileştirildiği ve tüm etnik grupların birlik içinde yasalara uygun olarak çeşitli haklara sahip olduğu ifade edildi. Açıklamada, Çin hükümetinin Xinjiang’daki yönetim politikasını tüm etnik grupların yürekten desteklediğine yer verildi.

Çin’in Londra Büyükelçiliği’nin sözcüsü, Xinjiang’la ilgili söylentileri yaratanların yalanlarının çoktan iflas ettiğini, Çin’in Xinjiang bölgesinin istikrarlı gelişimini ve refahını durduramayacaklarını ve bölücü güçlerin girişimlerinin kesinlikle başarısızlığa uğrayacağını sözlerine eklendi.

Sözcü açıklamasında ayrıca, basını meslek etiğine uymaya ve yalanları yaymayı bırakmaya ve kamuoyunu yanıltmaktan vazgeçmeye çağırdı.