CGTN / Thomas O. Falk

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, şubat ayında İngiltere’nin “ihtiyatlı ama geri döndürülemez bir şekilde” normale döneceğini duyurdu.

Görünüşe göre Covid-19 salgınının en kötüsü, dramatik bir geri dönüş sayesinde sona erdi. İngiltere başlangıçta virüsü kontrol altına almakta başarısız olduktan sonra, Avrupa’daki en yüksek ölüm oranıyla karşı karşıya kalması sonucunda, hızla aşılarda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri halini aldı. Avrupa Birliği’nin (AB) kıskançlıkla baktığı bir oranla, yetişkinlerin neredeyse yüzde 70’i ilk aşısını, yaklaşık yüzde 40’ı her ikisini de oldu. Johnson ve partisinin son zamanlarda yakaladığı siyasi yükseliş, konsey seçimlerinde bile büyük başarılara yol açtı.

Aşılamanın başarısı, hükümetin, kısıtlamanın aşamalı olarak hafifletilmesini belirleyen yol haritasına sadık kalmasını sağladı ve ideal olarak son aşamaya yaklaşılıyor yani 21 Haziran’da sosyal temasla ilgili tüm yasal sınırlamalar kaldırılacak. Şimdiye kadar teori buydu. Ve uzun süre pratikte de, hükümete duyulan güvenin karşılığı verilecekmiş gibi görünüyordu. Tüm gevşetme aşamaları başarılı ve plana uygun bir şekilde başlatıldı. Örneğin, İngiltere’deki restoranlar ve sinemalar planlandığı gibi pazartesi günü yeniden açıldı.

Ancak Külkedisi hikâyesi şimdi tehlikede, nedeni yerel mutant salgınları. Daha spesifik olmak gerekirse, B.1.617.2 varyantı. Bu varyant, Hindistan’da şiddetli bir enfeksiyon ve ölüm dalgasına yol açarak ülkeyi çöküşün eşiğinde bıraktı ve şu anda uluslararası destekle mücadele etmeye çalıştığı bir krize yol açtı. İlk araştırmalara göre, B.1.617.2, Britanya’da şimdiye kadar baskın olan İngiliz mutant B.1.1.7’den yüzde 50’ye kadar daha fazla bulaşıcı olabilir. Pazartesi gününe kadar Birleşik Krallık’ta 2.323 vaka doğrulandı. Kulağa anlamlı gelmeyen, enfeksiyonların art arda ikinci hafta neredeyse iki katına çıktığıdır. Bu hızla, B.1.617.2 varyantı İngiltere’de birinci hale gelecek ve İngiliz hükümetinin derin endişesi vakaların bir kez daha yükselişe geçecek olmasıdır, çünkü ülkenin bir şekilde başlattığı normalleşme bitecek.

BORIS JOHNSON YOL HARİTASINA BAĞLI KALMAYA ÇALIŞIYOR

Tehdit seviyesinin ne kadar ciddi olabileceğine dair ilk gösterge, önceki hafta İngiltere’yi bir risk bölgesi olarak yeniden sınıflandıran Almanya tarafından sağlandı. Yine de Johnson yol haritasına bağlı kalmaya çalışıyor. Kendini, en son kriz yönetimiyle sağladığı popülaritesini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. B.1.617.2 varyantının Birleşik Krallık’ta yıkıma neden olacağını varsayalım. Bu durumda Johnson, konuyu derhal ve haklı olarak ele almamakla bir kez daha suçlanacaktır. Johnson, Hindistan’ın komşuları Pakistan ve Bangladeş’in virüs varyant bölgeleri kırmızı listesine yerleştirilmesinden iki hafta sonra ve Hindistan’da virüs nedeniyle hüküm süren kaosun ardından Hindistan’dan gelenler için düzenlemeleri sıkılaştırmaya ancak 23 Nisan’da sert bir şekilde karar verdi.

Sonuç olarak, Hindistan’dan en az 20 bin kişi ülkeye çoktan girmişti. Bunlardan kaçının taşıyıcı olduğu bir sır olarak kalacak. Johnson’ın hızlı hareket etmemesi, ülkenin sınırları kapatmak için çok geç olana kadar beklediği 2020’de salgının başlangıcındaki duruma benziyor. Yaraya tuz basmak gerekirse, Hindistan’ın gerekçesi belirli bir uyarı içeriyor. Johnson başlangıçta, yönetimin en önemli Brexit vaatlerinden biri olan bir ticaret anlaşması planında ilerlemek için Hindistan’a bir gezi planlamıştı. Johnson çok tereddüt ettikten sonra nihayet 19 Nisan’da seyahati iptal etti. Bundan dört gün sonra, Hindistan’dan giriş için daha katı kurallar nihayet yürürlüğe girdi. Bu zamanlama açısından bakıldığında, sanki ticaret anlaşması Johnson için potansiyel sağlık fiyaskosundan çok daha önemliymiş gibi görünüyor.

Yine de hükümet mazur görülemez olanı savunmaya devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, geçen hafta pazar günü yaptığı açıklamada, bu noktada varyant hakkında yeterince bilgi sahibi olunmadığı için açılış planının yerinde kaldığını söyledi. Ve çok geç tepki verildiği suçlamasına ek olarak, hükümete neden şu anda stratejisinde önemli derecede tutarsızlık sergilediğini sormak gerekiyor. Hükümet her zaman veri ve bilim tarafından yönlendirildiğini iddia etti. Bununla birlikte, mevcut durumda, veriler muhtemelen ülkenin daha fazla açılmasında bir ertelemeyi gerektirdiğinden, yol haritasına herhangi bir ayarlama yapılmadan uyulması şaşırtıcıdır. Bir umut ışığı veren şey, etkilenen bölgelerde şimdiye kadar hastaneye kabullerde veya ölümlerde artış kaydedilmemiş olmasıdır. Bu nedenle aşılar, en azından halkı ciddi sağlık gelişmelerinden koruyabilir. Ancak varyantın seyri nasıl olursa olsun, Johnson hükümeti şu anda geçmişteki hatalarını tekrarlayarak kazandığı primle kumar oynuyor.