CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) ‘Rusya Ukrayna’yı her an işgal edebilir’ açıklamaları gelmeye devam ederken Kiev yönetimi cephesinden ilk kez “NATO’ya girmeme” seçeneği dillendirildi. Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi Vadym Prystaiko, “Rusya’yla savaştan kaçınmak için NATO üyeliği girişiminden vazgeçebileceklerini” söyledi.

BBC’ye konuşan Prystaiko, Kiev’in NATO üyeliği konusunda duruşunu değiştirip değiştirmeyeceği şeklindeki bir soruyu, “Olabilir, özellikle bu şekilde tehdit edilebilir, şantaj yapılabilir ve buna itilmek istenebiliriz.” yanıtını verdi. Büyükelçi Ukrayna’nın NATO’ya katılım konusunda “esnek” davranabileceğini ve bunun Rusya’ya büyük bir taviz vermek anlamına geleceğini söyledi.

Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Sözcüsü Sergey Nykyforov, Londra Büyükelçisi Vadym Prystaiko’nun BBC’ye verdiği mülakatla ilgili düzeltme yaptı. NATO üyeliğinin Ukrayna anayasasında da yer aldığını belirten Sözcü Nykyforov, “Sayın Büyükelçi ‘esneklik’ kelimesini kullandı. Bence büyükelçiye tam olarak ne düşündüğünü açıklaması için fırsat vereye değer.” diyerek düzeltme talep etti.

Reuters haber ajansı İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey de büyükelçinin açıklamaları üzerine konuştu. Heappey “Ukrayna NATO üyeliğinden vazgeçmeyi teklif etmeye karar verirse biz bunu destekleriz. Bu Ukrayna’nın karar vereceği bir şey.” ifadelerini kullandı.

Heappey, sözlerinin devamında; “Benzer bir şekilde Ukrayna, pozisyonunu korur ve gelecekte NATO’ya katılabileceğini söylemek isterse biz bunu da destekleriz. Çünkü bunun anlamı egemenliktir ve biz de bunu destekliyoruz.” diye ekledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da İngiltere Büyükelçisi Vadim Pristayko’nun Kiev’in NATO üyeliğinden vazgeçebileceği yönündeki sözlerini değerlendirdi. Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya katılım talebinden resmen vazgeçmesinin Rusya’nın talep ettiği güvenlik garantilerine ilişkin anlamlı bir yanıt olacağını belirtti.

Kiev’in büyükelçiden sözlerine açıklık getirmesini talep etmesini de not ettiklerini kaydeden Peskov, bu nedenle Kiev’in dış politikasını kökten değiştirdiği şeklinde bir yorum yapılamayacağını kaydetti.