CRI Türk Ekonomi Servisi

İngiltere, dünyanın geri kalanı gibi rekor seviyede enflasyon artışlarıyla karşı karşıya. Ocak ayında enflasyon artışı beklentileri aşarak yıllık yüzde 5,5’e ulaştı. Aylık yükseliş yüzde 0,1 olurken, yıllık çekirdek enflasyon bir önceki ay yüzde 4,2’den ocak ayında yüzde 4,4’e yükseldi.

Enflasyon artışları Covid-19’un ilk yılının ardından dünyayı etkisi altına aldı. Dünyadaki tedarik zincirinin kırılması ve navlun fiyatlarının 20 bin dolarlara kadar yükselmesi, ithalat ve ihracatı sekteye uğrattı.

Mal ve hizmetlere erişimde yaşanan sorunlar önce üretici fiyatlarının yükselişine ardından da tüketici fiyat endeksi olarak adlandırılan tüketici enflasyonuna negatif etki etti.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Euro Bölgesi ekonomileri enflasyon artışından en çok etkilenen ülkelerin başında geldi. İngiltere’de son 30 yılın rekor enflasyon oranları görülürken ABD’de de son 40 yılın rekorları kırıldı.

TÜFE VE ÜFE BEKLENTİLERİ AŞTI

İngiltere’de mart 1992’den bu yana enflasyon en yüksek noktasında bulunuyor. Ocak ayı içinde beklentiler yüzde 5,4 seviyesindeyken enflasyon artışı yüzde 5,5 olarak kaydedildi. Artışta en çok etkili olan kalemler konut fiyatları, akaryakıt ve elektrik fiyatları ile gıda fiyatları oldu.

Konutta fiyat artışı yüzde 7’yi aşarken akaryakıtta yüzde 28,3 ve enerjide bu oran yüzde 19 oldu. Gıda da ise artış oranı yüzde 4,2 olarak kayıtlara geçti. Göze çarpan bir diğer fiyat yükselişi de ayakkabı ve giyim sektöründe yaşandı. Giyimde yüzde 6,3 artış görülürken ayakkabı da bu oran yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Ülkede üretici fiyatları ise yüzde 9,3’ten yüzde 9,9’a yükseldi. ÜFE konusunda da piyasa uzmanları yıllık artışın yüzde 9,5 olmasını bekliyordu. ÜFE beklentilerin iki katı kadar artış göstermiş oldu. ÜFE’deki aylık artış ise yüzde 1,2 olarak gerçekleşti beklentiler aylık artışın yüzde 0,6 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Artan enflasyona karşı BoE’nin daha sert faiz artışlarına gidebileceği ifade ediliyor. Fotoğraf: AA

DAHA SERT BİR FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

İngiltere Merkez Bankası (BoE) aralık ayında alınan kararla politika faizini yüzde 0,10’dan yüzde 0,25’e yükseltti. BoE, enflasyonla mücadele kapsamında şubat ayında ise faizi yüzde 0,25 oranında artırarak 0,50 seviyesine yükseltmişti. Artan ve rekorlar kıran enflasyon ile mücadele için alınan faiz artışı kararlarının beklentileri aşan enflasyon verileri sonrasında daha sert biçimde artırılması öngörülüyor.

Küresel ekonomiyi yakından takip eden Bloomberg, BoE’nin mart ayında şubattakine göre daha yüksek bir artış yapabileceğini belirtiyor.