China Daily

İngiltere parlamentosu Dış ilişkiler Komisyonu perşembe günü görünüşte Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları konusunda bir rapor yayınladı. Bölgede Uygur Müslümanları ve diğerlerinin insan haklarının ihlal edildiğini ileri süren rapor, hükümeti Çin’e karşı kısmi Kış Olimpiyatları boykotu ve pamuk ticareti yasağı dâhil sert önlemler almaya çağırdı.

Komitenin Xinjiang’da ciddi insan hakları ihlallerinin kanıtının “reddedilemez” olduğunu iddia etmesine rağmen, rapor reddedilecek herhangi bir kanıt sunmakta başarısız oluyor. Bunun yerine, bir kez daha, rapor oldukça tartışmalı, Xinjiang’da etnik azınlık gruplarına karşı soykırım yapıldığı suçlamasına başvuruyor ve Dünya Uygur Kongresi gibi yurt dışındaki bazı Uygur örgütlerinin aslında Xinjiang’daki terörist güçlerin sponsoru olarak hareket ettiği dikkate alınırsa, doğrulukları rahatlıkla sorgulanabilecek, yurt dışındaki Uygur topluluğunun üyelerinin yazılı başvurularına başvuruyor.

GERÇEKTEN UZAK AÇIKLAMALAR

Dış ilişkiler Komisyonu’nun istediği kanıtları elde etmek için ilişkiye geçtiği bazı daha hakiki ve itibarlı uluslararası örgütler daha açıklayıcı görünüyor. Komite, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültürel Örgütü (UNESCO) “Xinjiang’daki kültürel yıkımla ilgili endişelerimize karşı tümüyle alakasız bir yanıt verdi” diye yazdı ve bu komisyonu “özellikle hayal kırıklığına” uğratmış. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi, komisyonun kabul ettiği üzere, onları tümüyle görmezden gelmiş.

Ama bu şaşırtıcı olmamalı, çünkü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Yasal Danışmanlık Bürosu zaten birkaç ay önce Xinjiang’da soykırım yürütüldüğünü kanıtlamak için “yetersiz kanıt” olduğu sonucuna vardı. İngiliz komisyonunun Çin’i karalamak için ısrarla sürdürdüğü bu kampanyada temelsiz soykırım teorisinin çığırtkanlığını yapması üzücü.

Komisyonun Başbakan Boris Johnson hükümetini Çin’e karşı politikalar belirlemeye zorlamaya çalışmak için yanlış şeyler kullanması utanç verici. Bu tür girişimler Batı tarafından daha önce de yapıldı. Sözde kitle imha silahları kanıtı ABD liderliğinde Irak’ın işgal edilmesine ve ülkenin harap edilmesine yol açtı. İngiltere bu savaşta kendi rolünü oynadı, bu ulusal bilincinde kara bir leke halini aldı. Bazı İngiliz politikacılarının bundan hiçbir ders almamış olmaları ve Çin’e karşı antipati yaratmak için aynı hileye bel bağlamaları üzücü.