Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki Daimi Temsilcisi Jiang Duan, İnsan Hakları Konseyi kapsamında düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada,  gibi ülkelerin asılsız suçlamalarını yalanladı ve bu ülkeleri insan haklarını diğer ülkelere müdahale etmenin bir aracı olarak kullanmayı bırakmayı çağırdı.

Etnik eşitlik ve etnik birliğe dayalı bir politika uyguladıklarını dile getiren Jiang Duan, Xinjiang ve Tibet gibi yerlerde ekonomik ve sosyal gelişimin sürdürüldüğünü ve son 60 yıldan fazla bir sürede Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur nüfusunun 2,2 milyondan 12 milyona çıktığını kaydetti.

Jiang Duan, son yıllarda 100’den fazla ülkeden 2 binden fazla uzman, gazeteci, diplomat ve dini şahsiyetin Xinjiang’ı ziyaret ettiğini ve bölgedeki gerçek duruma tanık olduğunu belirtti. Jiang, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in Xinjiang’a ziyaret yapmasını beklediklerini ifade etti.

Jiang Duan, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesi ve uygulanması ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki seçim sisteminin iyileştirilmesinin ardından Hong Kong’un kaostan düzene doğru tarihi bir değişimin yaşadığını ve Hong Kong sakinlerinin özgürlüklerinin daha iyi güvence altına alındığını dile getirdi.

Jiang Duan, bazı ülkelerin insan hakları durumunun kötüleşmeye devam ettiğini, ırk ayrımcılığı ve yabancı düşmanlığın derinlere kök saldığını, mültecilerin ve etnik azınlıkların haklarının ihlal edildiğini ve tek taraflı zorlayıcı önlemlerin suistimal edildiğini belirtti.