Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 46. Oturumu sırasında bazı insan hakları özel raportörleri ve uzmanlar ortak bir bildiri yayımlayarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetini polis şiddetini durdurmak ve ırkçılık sorununu çözmek için kapsamlı reform önlemleri almaya çağırdı.

İnsan hakları uzmanları, bildiride ülke genelinde patlak veren protesto yürüyüşlerinde ABD polisinin ayrım gözetmeksizin göstericilere, bölge sakinlerine ve izleyicilere biber gazı ve plastik mermi ile müdahale ettiğini, göz yaşartıcı gaz kutularının sıradan insanların evlerinin bahçelerine düştüğünü belirtti.

Ortak bildiride ABD polisinin barışçıl protestolarda aşırı şiddet uygulaması ve kolluk kuvvetlerinin ölümcül güç kullanması konusundaki endişeler hatırlatılıp, ülkedeki polis şiddeti ve ırkçılık sorunlarının çözülmesi için somut reform adımları atılması gerektiği vurgulandı.

Mayıs 2020’de ABD’de bir polisin siyahi George Floyd’u boğazına diziyle bastırarak öldürmesinden sonra ABD ve pek çok ülkede büyük ölçekli protestolar düzenlendi.