Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bir ülkedeki insan hakları durumuna ilişkin en iyi değerlendirmenin halkın memnuniyeti olduğuna işaret edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısı kapsamında Çin, Belarus, Rusya ve Venezuela tarafından düzenlenen Batılı ülkelerdeki insan hakları konulu video konferansa ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi bazı Batılı ülkelerde ırkçılık, zorla çalıştırma ve silahlı saldırı gibi ciddi insan hakları sorunları uzun zamandır yaşanıyor. Bu ülkeler ayrıca, yerli halka soykırım, diğer ülkelere yasadışı askeri müdahale ve diğer ülkelerdeki masum sivilleri öldürme gibi suçlar işledi. Fakat, bu ülkeler kendi meselelerini ciddiyetle değerlendirip çözmek yerine, ‘insan hakları muhafızı’ sıfatıyla yalanlar uydurarak diğer ülkeleri karalıyorlar. Gerçekler, bu ülkelerin asıl amacının insan haklarını savunmak değil, diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmek olduğunu bir kez daha kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, “Bir ülkedeki insan hakları durumuna ilişkin en iyi değerlendirme halkın memnuniyetidir.” diye konuştu.