Xinhua

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen hafta cuma günü bir incelemenin ardından devasa su yönlendirme projesinin gelişiminin yüksek kaliteli takibindeki ilerleme konusunda bir sempozyum toplaması, Çin’in, insan merkezli kalkınma felsefesi taahhüdünün devam ettiğini vurguluyor.

Mart 2021 itibarıyla Güney-Kuzey Su Yönlendirme Projesi, doğu ve batı rotalarının su tedarik etmeye başlamasından bu yana 40,8 milyar metreküpün üzerinde suyu nakletmiş ve bundan doğrudan 130 milyondan fazla insan faydalanmıştır.

Eski çağlardan bu yana Çin, kuzeyde su kıtlığı ve güneyde bolluk ile yazın seller ve kışın kuraklık gördü. Zaman ve mekân bakımından sudaki bu eşitsiz dağılım yüzyıllardır Çin halkı için sorun yaratıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra Çin Komünist Partisi (ÇKP) ülke çapında büyük ölçekte su projelerinin inşasına, su kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasına, sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesine ve sonunda insanların geçim kaynaklarının düzeltilmesine öncülük etti. Güney-Kuzey Su Yönlendirme Projesi önemli bir maliyetle inşa edilmiş, ancak dikkatli planlanması ve kararlı icrasıyla daha fazla fayda sağlamış önemli bir örnektir.

Yangtze Nehri’ndeki suyu doğu, orta ve batı yollarıyla kuzey Çin’deki kurak alanlara nakleden bu su yönlendirme projesi, kendi alanında dünyadaki en büyük proje olma özelliğine sahip.

“HALK DEVLETTİR”

Projenin inşasına olanak sağlamak için birçok Çinli ailenin yeri değiştirilmiş, yeni konutlar inşa edilmiş ve yeni yaşamlar başlamıştır. Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi, geçen hafta perşembe günü yeniden yerleştirilen ailelerden bazılarını ziyaret etti ve onlara şans diledi. Bu ailelerin fedakârlıkları daha büyük iyilik içindir ve hem Çin halkının geleneğine hem de Çin karakterli sosyalist sistemin seferberlik kapasitesine değinmektedir.

Bu yıl 100. yıl dönümünü kutlayan ÇKP, kendi çıkarlarının peşinden gitmek için değil, halkının mutlu yaşamlar sürmesine olanak sağlamak için kuruldu. “Halk devlettir” diyerek Xi, ÇKP yönetiminin amacının, insanların mutluluğunun ve onların isteklerini yerine getirmenin sağlanması olduğunu vurguladı. Zaman ve koşullardaki değişikliklerle birlikte, Xi’nin başkanlık ettiği sempozyumun odak noktası olan Güney-Kuzey Su Yönlendirme Projesi’nin şimdi geliştirilmesinin takip edilmeye ihtiyaç bulunuyor. 

İnsan merkezli kalkınma felsefesi soyut, anlaşılması zor bir kavram değil, ancak sürekli bir arayıştır. ÇKP kendisini boş bir düşünceyle veya bu felsefeye sözde bağlılık göstermekle sınırlamayacak, ama bu fikri sosyal ve ekonomik kalkınmada bütün alanlarda uygulamaya koyacaktır.