Haber: Ersoy İrşi

“Düşünden Büyük Bahçe Yok” isimli eseriyle bu yılki Nuri İyem Resim Ödülü’nün sahibi olan Cansu Kahraman, resminin oluşum sürecinde hem bireysel hem de toplumsal bir etkilenmenin söz konusu olduğunu belirtti. Kahraman bu ödülün, genç sanatçıların üretim süreci içindeki istek ve sürekliliğinde önemli bir motivasyon kaynağı olduğunun da altını çizdi.

Türk resim sanatının seçkin ismi Nuri İyem. Mardin Cizre’den Pertevniyal Lisesi’ne ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne. Lisedeyken Çallı kuşağından Nazmi Ziya Güran resimlerini gördü. Sonra akademide hocası oldu. 1914 (Çallı) kuşağının diğer isimleri İbrahim Çallı ve Hikmet Onat’la da çalıştı. Akademide çok büyük emekleri olan Leopold Levy de onun öğretmenlerindendi. Toplumcuydu, gerçekçiydi. Türk resim sanatında yeni bir çığır açmak için arkadaşlarıyla Yeniler Grubu’nu kurdu. Liman işçilerini, Anadolu’nun yaratıcı, emekçi kadınlarını tuvaline taşıdı. Tuvalini tamamıyla kaplayan kadın portreleri, Anadolu kadının yaşamının öyküsüydü. Yakın dostu Ahmet Hamdi Tanpınar o yüzleri “Bir heykel kadar sımsıkı, yeşil mehtap aydınlığı kadar zarif, geçmiş zamanın havasını içinde taşıyan eski fresk ve ikonalar kadar yalın.” diye tarif ederdi.

686 RESİM YARIŞTI

Evin Sanat Galerisi, usta sanatçının adına resim yarışması düzenliyor. Bu yılki Nuri İyem Resim Ödülü sonuçları belli oldu. Yarışmaya 64 farklı şehirden 456 katılımcı 686 resimle katıldı. Nuri İyem Resim Ödülü 2021 Seçici Kurulu şu isimlerden oluştu: Fırat Arapoğlu, Gamze Büyükkuşoğlu, Cansen Ercan, Memet Güreli, Temür Köran, Ümit İyem, Prof. Dr. Erhan Karaesmen, Prof. Burcu Pelvanoğlu, Feyyaz Yaman. Ödül alan resimler ve seçici kurul tarafından sergileme için seçilen resimler olmak üzere toplam 28 resim, 24 Haziran’dan 10 Temmuz’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Eserleri sergilecek sanatçılar; Ahu Aydemir, Ali Duman, Ayşe Gürpınar, Ayşegül Duman, B. Batuhan Daşdemir, Bahar Karaman Güvenç, Baran Kamiloğlu, Beyza Salcı, Buket Efe, Cansu Kahraman, Deniz Bayav, Elif Demir, Ferhat Yüksekbağ, Hamdi Öksüz, Hasan Demir, İbrahim Özsözgün, Mehmed Türkmen, Melek Aker, Meryem Gökmen, Mustafa Yılmaz, Ömer Koçağ, Raife Tokyürek, Sinem Korkut, Soner Civrizoğlu, Taylan Mintaş, Yıldız Dilara Sipahioğlu.

24 Haziran 2021 Perşembe günü, saat 11.00’da Evin Sanat Galerisi’nde başlayacak sergide; Prof. Rahmi Aksungur tarafından özel olarak hazırlanan ve Nuri İyem Resim Ödülü’nü temsil eden heykel ile 15 bin TL’lik ödül Cansu Kahraman’a verilecek.

Evin İyem Özel Jüri Ödülü’nü temsil eden Nasip İyem heykeli reprodüksiyonu ve 7 bin 500 TL’lik ödülse Ömer Koçağ’a verilecek.

Bu yıl seçici kurulun kararıyla iki ödülün yanı sıra Jüri Destek Ödülü Ferhat Yüksekbağ’ın resmine verilecek.

“ADETA BİR DOĞUM”

Nuri İyem Resim Ödülü’nün sahibi Cansu Kahraman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans Resim Bölümü mezunu. Genç sanatçı daha öncede birçok başarıya imza attı. Cansu Kahraman ile Nuri İyem ödüllü “Düşünden Büyük Bahçe Yok” eserine ve sanat yaşamına ilişkin konuştuk.

Kahraman, eserinin yaratım süreci ve konu, üslup, teknik bakımdan kıstasları üzerine şunları söyledi: “Resmimin oluşum sürecinde hem bireysel hem de toplumsal bir etkilenme söz konusu. Sadece bir köpeğe sarılıyorum, diyerek anlamı daraltmak istemem. İzleyici sadece sonucu gördüğü bir işe yaklaşırken, burada gerçekleşenin adeta bir doğum olduğu bilincine sonradan erişiyor. Söz konusu bu doğumlar her sanatçının varoluşsal problemlerinden beslenerek gelişmekte. Kısacası etkilenme sürecinden çok yaşanan ve oluşmakta olanla ilgili tüm süreçler ve akışları beraberinde getiren.

Resmimi kendi plastik dilimi içerisinde ele aldığımızda, kadın figürünün mekânla bütünleştiği hatta portresinin, mekân ile aynı renk ve tonda boyandığı, sadece kontürle birbirinde ayrıldığı resmimde, desenin, biçimsel yaklaşımımın içindeki önemine vurgu yapmak istediğim görülebilir. Boyanın ve dokunun, resmimde ruhsal ve pentürel etkisine yönelik araştırmalar yapmaktayım.’’         

“İZLEYİCİNİN BAĞ KURMASINI İSTERİM”

Eseri ile izleyenlere, alımlayanlara iletmek istediğine yönelik Cansu Kahraman, şöyle konuştu: “Düşünden Büyük Bahçe Yok, resmimde toplumsal bir eleştiri söz konusu. Duygusuzlaşan bir toplum olma korkusu duyan her sanatçının hissettiği en büyük rahatsızlık; sevginin ve sarılma eyleminin gerçekleşmediği, bu bağlamda eksik kalmış bir toplumdur.  Duyduğum bu rahatsızlık resmimde, sarılma eylemi üzerinden kendisine bakan tüm gözleri ‘kendiliğindendiliği’ sayesinde kendi benlerinin içinden geçirerek, insan olmanın gerektirdiği eylemleri belki bir nebze hatırlatır, diye ümit ediyorum. Bu noktada izleyicinin ruhsal ve tinsel sorunlarla karşılaşarak, resmimle kendisi arasında bir bağ kurmasını isterim.

Betimlediğim hikâyede yer alan fon, figürün dinginlik hissiyle örtüşen ve kendi iç sesini duymaya yönelik dikkat kesilmiş hali, kendi özel alanını işaret etmektedir. Bu özel deneyimleme ve rahatlama alanı, tıpkı bu zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz yeşil alanlara benzetilebilir. Fakat bu, doğrudan bir anlatımdan çok, içerik bağlamında her algının kendi anlamını belirleyeceği çok anlamlılık amacını da içerisinde barındırmaktadır.”

Cansu Kahraman, sanat yaşamına etki eden sanat tarihi dönemleri için de “Sanat tarihi içinde 19. yüzyıl romantiklerinden ve yüksek lisans tezimin içerisinde yer alan sembolistlerden etkilenmekteyim.” dedi.

“ÖNEMLİ BİR MOTİVASYON KAYNAĞI”

Kazandığı Nuri İyem ödülü için Kahraman, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu ödülün 68 yıllık sanat boyunca, figüratif resim anlayışını benimseyerek resim yapan ve bu anlayış içinde özel bir yere sahip olan Nuri İyem Usta’nın adına veriliyor olması Türkiye’deki genç sanatçıların, üretim süreci içindeki istek ve sürekliliğinde önemli bir motivasyon kaynağıdır.”  

Rumeli Hisarüstü’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Cansu Kahraman, yeni bir sergi planının olmadığını ifade etti.