Global Times / Yu Ning

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) diğer ülkelere demokrasi getirdiğini söylediği zaman, bu ülkelerin sonunda ellerin patlamalar ve iç savaşlardan başka bir şey kalmıyor. Birçok Çinli Afganistan’daki son patlamalardan sonra böyle düşünüyor ve söylüyor.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçen hafta cumartesi günü bir okulun dışında meydana gelen patlamalarda, çoğunluğu öğrenci olmak üzere 80’den fazla kişi öldü, 150 kadar kişi yaralandı. ABD liderliğindeki sözde teröre karşı savaşının kurbanı olan Afganistan patlamalarda ölenleri anmak için bir günlük ulusal yas ilan etti.

Artan şiddet ortamında, ABD planladığı gibi Afganistan’daki askeri birliklerini geri çekiyor. ABD Afganistan’da arı kovanına çomak soktuktan sonra, ülkede nelere mal olduğuyla ilgili herhangi bir endişeye kapılmadan “uygarlıklar mezarlığından” kaçmaya çalışıyor. ABD’nin Afgan halkına karşı işlediği suçlar ABD tarihinde daima bir leke olarak kalacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price geçen hafta yaptığı açıklamada ABD’nin “barbarca saldırıları” kınadığını belirterek, kurbanlar ve ailelerine taziyelerini bildirdi ve şiddete ve sivillerin anlamsızca hedef alınmasına derhâl son verilmesini” istedi. Bu ikiyüzlü açıklama sosyal medya platformlarında bu açıklamayla dalga geçen mesajlar dalgasını tetikledi, bu mesajlarda Washington’ın Afganistan’ın yıkımının nedeni olduğu, Afganistan’dan sorumsuz çekilmesinin “bu türden daha fazla felaket olaylara neden olacağı” söylendi.

AFGANİSTAN ÇOK ACI ÇEKTİ

ABD Başkanı Joe Biden 14 Nisan’da Afganistan’daki Amerikan askerlerini geri çekme kararını açıkladığında, ABD’nin Afganistan’ın teröristlere bir sığınma yeri olmasını engelleme asıl görevini uzun süre önce yerine getirdiğini ilan etti. Ama Afganistan’daki ölümcül saldırılar sürekli ABD’nin yüzüne şamar atıyor ve ülkedeki güvenlik durumu kötüleşmeye devam ediyor. Amerikan ve Batılı askerlerin çekilmesi Afganistan’da bir güvenlik boşluğu yaratacak. Uzun bir süre, Afganistan çatışmalar ve karışıklığın içine düşecek.

Uzmanlar ABD’nin sözde teröre karşı görevini tamamladığı iddiasını gürültülü biçimde ileri sürdüğünü ama Afganistan’daki çatışmalar ve düzensizlik devam ettiği sürece terörizmi besleyen temelin var olacağını söylüyor. Afganistan çok acı çekti ve ABD askerlerinin çekilmesi de muhtemelen pandoranın kutusunu daha da açacak. Uzmanlar, çekilmenin ilerlemesi ile birlikte, çatışma ve şiddetin artmaya devam edeceğini belirtiyor. ABD tehlikenin çok iyi farkında ama Afganistan savaşının bataklığından çıkma konusunda çok istekli ve bencil.

ABD bir insani felaket kaynağı. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana bütün dünyadaki bölgesel askeri çatışmaların ve savaşların çoğunluğu ABD tarafından yapıldı ve ABD hegemonyası bu şekilde kazanıldı ve sürdürüldü. ABD’nin hegemonya saplantısı ve kavgacılığı savaşın harap ettiği ülkelerin halklarına büyük acılar verdi. Askerleri Afganistan’ı terk ediyor ama neden olduğu insani felaketler çekilmeleri ile ortadan kalkmayacak, ama daha da kötü hale gelecek.