CGTN Düşünce Kuruluşu dün dünya genelindeki internet kullanıcılarıyla yapılan bir anket sonucunu yayınladı. Anket raporuna göre, oy kullanan internet kullanıcılarının yüzde 80’i, Covid-19 kaynağının araştırma meselesinin siyasallaştırıldığı görüşünde.

Anket 24-25 Temmuz günlerinde Birleşmiş Milletler’in (BM) 6 resmi çalışma diliyle gerçekleştirildi.

Twitter platformunda İspanyolca, Fransızca, Rusça ve İngilizce kullanan internet kullanıcılarından yüzde 90’ı, yüzde 88’i, yüzde 83’ü, yüzde 70’i ve Arapça kullanan internet kullanıcılarının yüzde 68’i meselenin siyasallaştırıldığı görüşünü destekliyor.

Facebook’ta ise İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça ve Rusça kullanan internet kullanıcılarının yüzde 83’ü söz konusu görüşe sahip.

Bu oran, Çince sosyal paylaşım platformu Weibo’da yüzde 95 açıklandı.

İngilizce kullanan internet kullanıcıları, Dünya Sağlık Örgütü’nün siyasi baskı sorununu çözmesi gerektiğini, virüsün kaynağının araştırılma talebinin ABD’nin Çin’i caydırmak için hayata geçirdiği bir siyasi taktik olduğunu belirtti.

İspanyolca kullanan internet kullanıcıları, virüsün kaynağını araştırma çalışmasıyla ilgili kamuoyunun büyük basın gruplarının kontrol altında olduğunu savundu. Fransızca kullanan internet kullanıcıları, ABD’nin Çin’e yeni yaptırım uygulamak istediği mesajını yazdı. Arapça kullanan internet kullanıcıları, virüsün Trump döneminde siyasallaştırıldığına ve bunun Batılı ülkelerin bir yalanı olduğuna dikkat çekti. Rusça kullanan internet kullanıcıları ise bunun Batılı ülkelerin başlattığı bir savaş olduğunu dile getirdi.

CGTN Düşünce Kuruluşu’nun sorularından biri “Virüsün kaynağıyla ilgili araştırmanın birçok ülkede yapılmasını destekliyor musunuz?” Bunu destekleyenlerin oranı Twitter’da yüzde 83, Facebook’ta yüzde 79 ve Weibo’da ise yüzde 93’ü buldu.

İnternet kullanıcıları, salgınla mücadele için aşı tedarikinin artırılması, tedavinin hızlandırılması, salgın bölgelerin kapatılması gibi seçenekleri seçti.

Twitter’da derhal kaynağın araştırılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 17, İspanyolca kullanan internet kullanıcılarının oranı sadece yüzde 2 oldu.