Dünya genelindeki internet kullanıcılarıyla yapılan ankete katılanların yüzde 83,1’i, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Covid-19’un çıkış noktasına dair araştırma yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

CGTN Düşünce Kuruluşu’nun yayımladığı anket, 30 Temmuz-1 Ağustos günlerinde Birleşmiş Milletler’in (BM) 6 resmi çalışma diliyle düzenlendi. Anketi Twitter’da Rusça olarak cevaplayan internet kullanıcılarının yüzde 86,4’ü, YouTube’da Fransızca olarak cevaplayan internet kullanıcılarının yüzde 88’i ve Çin’deki Sina Miniblog kullanıcılarının yüzde 96,5’i, ABD’de Covid-19’un kaynağına dair araştırmaların başlatılması gerektiği kanısında.

Ankette “ABD, siyasi amaçla mı Covid-19’un kaynağı araştırmalarında istihbarat teşkilatlarını kullanıyor ?” sorusuna, anketi YouTube’da Fransızca olarak yanıtlayan internet kullanıcılarının yüzde 84’ü ve Çinli Sina Miniblog kullanıcılarının yüzde 85’i “evet” yanıtını verdi.

Ankette en çok, “Salgının ortaya çıkmasından bu yana ABD’de Asyalı gruplara yönelik ayrımcılık ve şiddetin giderek daha ciddi hale geldiğini düşünüyor musunuz?” sorusu internet kullanıcılarının dikkatini çekti. Oy kullanan internet kullanıcılarının yüzde 88’i bu soruya “evet” cevabı verdi.

Ankete katılan 81 bin 600’den fazla internet kullanıcısı, ABD yönetimine karşı güvensizliğini ve memnuniyetsizliğini ifade etti. Katılımcılar virüsün kaynağına dair araştırmaların birçok ülke ve bölgede yürütülmesi gerektiği kanısında.