Yemek Sepeti, Facebook, Linkedln gibi büyük platformlarda yaşanan veri skandalları “Unutulma Hakkı”nı bir kez daha gündeme getirdi. Yakın zamanda hayata geçen kanun ile internetteki geçmişimizi silmek mümkün.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Unutulma Hakkı”na ilişkin ilişkin Twitter hesabından paylaşım yaptı. Sayan, Avrupa ülkelerinde var olan “Unutulma Hakkı”nın Türk vatandaşları için de uygulanması konusunda büyük mücadele verdiklerini belirtti.

Sayan, düzenlemeyle vatandaşların artık ilgili kanun çerçevesinde “Unutulma Hakkı”nı kullanabileceğine dikkati çekerek, “İnternet şirketleri, Avrupa adli makamları ve vatandaşlarına nasıl hizmet veriyorlarsa, bu ülkeye de öyle hizmet edecek. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

“Unutulma hakkı”na ilişkin bilgi veren Sayan, şunları söyledi:

“Bu, kişilerin ya da kurumların internet aramaları sonuçlarında isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkıdır. ‘Unutulma Hakkı’, dijital hafızada yer alan, geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, ayrıca vatandaşlarımızın başkaları tarafından bilmesini istemediği kişisel verilerinin silinmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlıyor.”

İNTERNETTEKİ GEÇMİŞİNİZİ SİLMEK İSTERSENİZ BİR DİLEKÇE VERMENİZ YETERLİ

Bakan Sayan’ın paylaşımıyla tekrar gündem olan “Unutulma Hakkı”, CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu Yakın Gelecek programında ele alındı.

“Unutulma Hakkı”na ilişkin programda şu bilgiler verildi:

“Son yıllarda en çok konuşulan konulardan biri de dijital güvenlik. Özellikle son haftalarda platformlarda yaşanan veri skandalları ile kişisel verilerin çalınıp satıldığını sık duyar olduk. Bütün dünya dijital güvenlik konusunda alınması gereken önlemleri konuşuyor. Çünkü internetle birlikte dijital ortamda kendimize dair izler bırakıyoruz. Özellikle sosyal medyayı kullanmamız nedeniyle kişisel verilerimizin dijital kopyalarının yaratılmasına olanak tanıyoruz. Dijital güvenlik konusu tartışıladursun, verilerimizi korumak için yapabileceklerimiz olduğunu hatırlamakta fayda var. Yasalarla korunan haklarımızı kullanabiliriz. Bunun adı da ‘Unutulma Hakkı’. Kısaca kişi ve kurumların internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkıdır.

“Sosyal Medya Yasası” olarak da ifade edilen 7253 sayılı kanun ile kişilik hakları ihlal edilenler, sulh ceza hakimliğine başvurabiliyor. İlgili hakim, başvurucunun adının, kişilik haklarının ihlali kapsamındaki karara konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine yani “Unutulma Hakkı”nın kullandırılmasına karar verilebiliyor. Öte yandan içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi de istenebiliyor. Bu başvurular için de adli birimlere herhangi bir ücret ödememiz gerekmiyor. Yani internetteki geçmişinizi silmek isterseniz bir dilekçe vermeniz yeterli.”