Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, dün Beijing’de düzenlenen IOC 139. Genel Toplantısı’nda Çin halkına Olimpiyat Kupası’nı takdim ederek 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür etti.

Bach ödül takdim etme töreninde “Çin halkının desteği olmasaydı, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları bu kadar üstün bir seviyeye ulaşmayacaktı.. Kapalı döngüde bulunsam da Çin halkının verdiği desteği hissedebilirim.” diye konuştu.

Bach, “Sıcaklığı, enerjiyi, coşkuyu ve desteği hissedebiliyoruz. Farklı çevreler ve mesleklerden gelen, farklı nesillere ait Çinliler, kültür camiasındaki şahıslar, sanatçılar, bilim insanları, mühendisler, öğrenciler, binlerce gönüllü ve sporcu bizi sıcakkanlı bir şekilde karşıladı. Bu Kış Olimpiyatlarının başarısına herkes kendini adadı..” dedi.

Bach son olarak “Tüm bunlar gerçekten iç açıcı ve Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarısı için de çok önemli. ” ifadelerine yer verdi.

Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi ve IOC Beijing Kış Olimpiyatları Koordinasyon Komitesi Başkanı Juan Antonio Samaranch de genel toplantıda bir rapor sunumu gerçekleştirdi.

Genel toplantıda, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapan Beijing’e ve sporculara ve tüm Kış Olimpiyatları’nın katılımcılarına mükemmel hizmet sağlayan Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi’ne minnettarlığını dile getirdi.

Olimpiyat Kupası 1906’da modern Olimpiyat hareketinin kurucusu Coubertin tarafından yaratıldı ve IOC tarafından her yıl Olimpiyat hareketinin gelişimine büyük katkılarda bulunan kuruluşlara ve derneklere veriliyor.

Beijing 2008 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra, IOC de ev sahibine ödülü takdim etti.

2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın kapanış töreni bu akşam düzenlenecek.