Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile Çin Medya Grubu’nun (CMG) Olimpiyat Oyunları’nın yayın hakkı konusunda anlaştığı bildirildi.

IOC Başkanı Thomas Bach ve CMG Başkanı Shen Haixiong’un bugün internet üzerinden düzenlenen törende imza attıkları anlaşmanın, 2026 ve 2030 yıllarında düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları ile 2028 ve 2032 yıllarında düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunları’nı kapsadığı aktarıldı.

CMG, anlaşma doğrultusunda bünyesindeki tüm platformlarda söz konusu organizasyonların yayın hakkı ile yayınları Çin’in ana kesimi ile Makao Özel İdari Bölgesi’ndeki diğer medya kuruluşlarına dağıtma hakkını elde etti.

CMG, aynı zamanda 2032 yılına kadarki tüm Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın yayın haklarının da sahibi oldu.

IOC Başkanı Thomas Bach, CMG ile mevcut anlaşmanın uzatılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Bach, CMG’yi 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda gösterdiği başarılı yayıncılıkla organizasyonu yüz milyonlarca kişiye ulaştırdığı için de tebrik etti.

CMG Başkanı Shen Haixiong da yeni anlaşmayla IOC ile CMG arasındaki ikili iş birliği ve ortaklık ilişkisinin sürmesinin yanı sıra, Olimpiyat Oyunları’nın geniş, sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde aktarılması için sağlam bir temel atıldığını ifade etti.