Irak Hükümet Sözcüsü Hasan Nazım, ertelemenin Ürdün’de yaşanan güvenlik durumundan kaynaklandığını belirtti.

Irak hükümeti, Bağdat’ta Ürdün ve Mısır ile gerçekleştirilmesi beklenen üçlü zirvenin ikinci kez ertelendiğini duyurdu.

Irak Kültür Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Nazım, resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, ertelemenin Ürdün’de yaşanan güvenlik durumundan kaynaklandığını belirtti.

Nazım, “Irak, Ürdün’ün istikrarı ve güvenliğinden yanadır. Ürdün’e yönelik her tehdit ortaklığımıza, istikrarımıza ve güvenliğimize yönelik bir tehdit olur.” dedi.

Irak Hükümet Sözcüsü, ertelenen zirvenin ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi vermedi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, 26 Mart’ta ülkesiyle Mısır ve Ürdün arasında gerçekleştirilmesi beklenen üçlü zirvenin Mısır’da yaşanan tren kazasından dolayı ertelendiğini duyurmuştu. Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi ve Ürdün 2.Kralı Abdullah’ın zirveye katılmak üzere Bağdat’a gelmesi bekleniyordu.

Bu gelişmenin ardından 29 Mart’ta Bağdat’ta bir araya gelen üç ülkenin dışişleri bakanları, liderler zirvesinin en kısa sürede yapılmasına ilişkin mesajlar vermişti.

Irak, Mısır ve Ürdün liderleri arasındaki üçlü zirvenin ilki Ağustos 2020’de Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilmiş, zirvede enerji, ticaret ve yatırım alanında ortak ekonomik anlaşmalar imzalanmıştı.