İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bageri, Avrupa Birliği (AB) temsilcileriyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de “sonuç odaklı İran nükleer müzakereleri” konusunda yaptıkları görüşmeye yarın devam edeceklerini açıkladı.

Ali Bageri dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer müzakerelere katılmaya karar verdiğini belirterek, ancak müzakerelerin İran’a yasa dışı yaptırımların kapsamlı ve etkili bir şekilde kaldırılması, İran’ın dış ticareti ile ekonomik ilişkilerinin normalleşmesinin sağlanması ve bir daha verilen sözlerden cayılmamasının güvence altına alınması şartlarıyla yeniden başlatılabileceğini kaydetti.

Bageri, “Mevcut sorun, müzakere ortaklarının, Amerika  Birleşik Devletleri’nden (ABD) önceki ‘kötü niyetli politikalarından’ vazgeçmesini talep etmek de dahil olmak üzere, bu konuda verdikleri taahhütleri yerine getirmeye gerçekten hazır olup olmamalarıdır.” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün başta Finlandiya olmak üzere birçok ülkenin Tahran’daki yeni büyükelçileriyle yaptığı görüşmede, Avrupa ülkelerinin ABD’nin yaptığı baskılardan kurtarılması gerektiğini, ABD’nin uyguladığı tek taraflılığın dünyanın çıkarlarına uygun olmadığını dile getirdi.

İran nükleer müzakereleriyle ilgili taraflar, nisan ayından bu yana Viyana’da altı tur görüşme yaparak, ABD ve İran’ın nükleer anlaşmayı yeniden başlatmasına dair sorunları ele aldı. Ancak ABD ile İran arasında ciddi anlaşmazlıkların bulunmasından ve İran’da yeni yönetimin göreve gelmesinden ötürü görüşmeler bir süre boyunca askıya alındı.