İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, tüm tarafların nükleer anlaşmadan çekilmeyeceklerini garanti etmelerini ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’nin de anlaşmadaki taahhütlerin yerine getirileceği hususunda siyasi bir teminat vermesini beklediklerini dile getirdi.

Financial Times gazetesine özel açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanı, söz konusu teminat taleplerine ABD’den henüz yanıt gelmediğini söyledi.

“Prensip olarak İran kamuoyu, Amerikalıların anlaşmadan çekilmesi nedeniyle bir devlet başkanının sözlerini garanti olarak kabul edemez.” diyen Abdullahiyan, “İran’ın taahhütleri matematiksel bir formül kadar açık. Ne yapmamız gerektiği ve bu önlemlerin Birleşmiş Milletler (BM) nükleer gözlemcisi aracılığıyla nasıl doğrulanacağı nettir. Bu nedenle karşı tarafın hiçbir endişesi olamaz.” sözlerini kullandı.

Abdullahiyan ayrıca Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden nükleer müzakerelere, İran’ın genel olarak iyimser yaklaştığını ifade etti.

“YA HEP YA HİÇ”

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve baş müzakereci Ali Bagheri Kani, bu sabaha karşı sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Haftalardır yoğun süren müzakerelerden sonra, şu an anlaşmaya varılmasına her zamankinden daha yakınız. Ancak tüm konular hakkında fikir birliğine varılmaması halinde, hiçbir anlaşmaya varılmayacak.” ifadelerini kullandı.

Temmuz 2015’te, İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında İran nükleer anlaşmasına varılmıştı. Mayıs 2018’de ABD yönetimi İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmiş ve İran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı. Mayıs 2019 itibarıyla İran, anlaşmadaki bazı maddeleri uygulamayı aşamalı olarak durdurdu, ancak tedbirlerinin “geri çekilebileceği” taahhüdünde bulundu. Nisan ayında İran nükleer anlaşmasına ilişkin taraflar Viyana’da görüşme masasına oturdu. Müzakerelerin 8. turu 27 Aralık 2021’de başlatıldı.